Söylemezlere ceza yağdı

Kadıköy Ağır Ceza'da yargılanan Mehmet Sena ve Mustafa Söylemez 30, Mehmet Faysal Söylemez ise 38 yıla mahkum oldu

Süleyman ÖZIŞIK - İSTANBUL

EMİNÖNÜ Belediye Başkanı Ahmet Çetinsaya'nın yeğeni Hakan Çetinsaya ile dedesi Halit Pişkinbaş'ı öldürdükleri iddiasıyla yargılanan Söylemez kardeşlerin de aralarında bulunduğu sanıklara ceza yağdı.
Kadıköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Çetinsaya ile dedesi Pişkinbaş'ı öldürdükleri iddiasıyla yargılanan sanıklardan Mehmet Sena Söylemez ve Mustafa Söylemez 30'ar yıl, Mehmet Faysal Söylemez ile Can Köksal 20'şer yıl ağır hapis cezasına mahkum oldu. Sanıklardan Mehmet Şükrü Engin, Cafer Engin, Fevzi Şahin, Davut Şahin, Ümit Atay, Metin Savcı ve Fehmi Uzal ise delil yetersizliğinden beraat etti.
Aynı mahkemedeki diğer duruşmaya ise tutuklu sanıklar Mehmet Faysal Söylemez, Mehmet Sena Söylemez, Ömer Çetinsaya ile tutuksuz olarak yargılanan Arif Yanık katıldı. Mahkeme, Mehmet Faysal Söylemez'i zorla adam alıkoymak, zorla senet imzalattırarak hisse devrini gerçekleştirmekten suçlu bularak, 18 yıl 4 ay ağır hapis cezasına çarptırdı. Ahmet Söylemez de zorla adam alıkoymak ve senet imzalattırmak suçlarına yardım etmekten 9 yıl 2 ay ağır hapis ve polise silahla mukavemetten de 3 ay 10 gün hapis cezasına mahkum edildi.
Aynı suçtan tutuksuz olarak yargılanan Abdülhalim Kahraman ise bu fiillere yardım ettiği gerekçesiyle 9 yıl 2 ay ağır, polise silahla mukavemetten de 3 ay 10 gün hapisle cezalandırıldı.
Tutuksuz sanıklardan Arif Yanık ise, ruhsatsız silah taşımak ve polise mukavemetten suçlu bulunarak toplam 13 ay 10 gün hapis ve 350 bin lira para cezasına çarptırıldı.

Kızıltoprak'taki baskın

Büro baskınında Sait Aydın'ı öldürmek suçlamasıyla tutuklu olarak yargılanan sanık Ömer Çetinsaya bu suçtan beraat ederken, Şeref Aydın'ı yaralamaktan suçlu bulunarak, 2 yıl 3 ay 23 gün hapis ve 300 bin para cezasına çarptırıldı. Çetinsaya'nın cezaevinde kaldığı günler gözönünde bulundurularak, tahliyesine karar verildi.
Mahkeme heyeti, davada görevi ihmal suçlarından yargılanan polis memurları M. Hakan Fındık ile Ragıp Lale hakkında da beraat kararı verdi.