pulur.gif

Mehmetçik Vakfı

Hasan PULUR

MEHMETÇİK VAKFI nedir? diye sorsak, hemen herkes doğruya yakın bir cevap verir, kısaca "Askerlerin vakfı!" der.
Doğrudur, "Mehmetçik Vakfı"nın amacı "Anayasal görevini yapmak üzere silah altına alınan çavuş, onbaşı ve erlerden her ne sebeple olursa olsun hayatını kaybedenlerin dul ve yetimlerine, sakat kalanların kendilerine ekonomik destek sağlamak, çocuklarını, üniversite dahil okutmaktır."
* * *
VAKFIN kuruluş öyküsü de ilginçtir, hikaye 1970'li yıllarda ölen bir erin, annesiyle babasının Edirne'den kalkıp Siirt'e gelişiyle başlar. Aile oğullarının cenazesini almak için Siirt'e gelmiştir, niyetleri evlatlarını doğup, büyüdüğü yerde toprağa vermektir. Fakat ertesi gün vazgeçerler. "burada gömülsün!" derler.
Neden?
Aile çok fakirdir, cenazeyi Siirt'ten Edirne'ye taşıtacak paraları yoktur. O tarihte Siirt'te Tugay Komutanı olan Tuğgeneral Fuat Avcı, durumu öğrenince çok üzülür, tugayda para toplanır, erin cenazesi Edirne'ye gönderilip, defnedilir...
* * *
FUAT Avcı, o günden sonra aklını bu konuya takar, mutlaka bu erler için bir şey yapılmalıdır. Yıllar geçer, Korgeneral Fuat Avcı Genelkurmay Personel Başkanı olur, ilk işi hayalindekini gerçekleştirmek için bir vakıf kurmaya karar verir. Daire Başkanı Tümgeneral Zekai Doğanay'la vakfın kuruluş amaçlarını hazırlarlar, konunun Genelkurmay 2. Başkanı Necdet Öztorun'a anlatılması gerekir. Zekai Doğanay, kumandanın keyifli bir anını yakalayıp konuyu açar. Öztorun Paşa "Parayı nereden bulacaksınız?" diye sorar, böyle bir soruyla karşılaşacağı için cevabı hazırdır:
"Subay ve astsubay maaşlarının binde biri ve kantin gelirlerinin yüzde üçü..."
* * *
ÖZTORUN Paşa, "Tamam kurun!" der. Artık sıra, o tarihte Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Kenan Evren'e gelmiştir, o da "Tamam!" derse vakıf kurulacaktır. Kenan Paşa da dinledikten sonra Zekai Doğanay'a "Kurun!" emrini verir, Doğanay Paşa hemen elini uzatır:
"Siz kurucusunuz, ilk katkı sizden!"
Evren, cüzdanından gıcır gıcır bir binlik çıkartıp uzatır ve ekler:
"Kuvvet Komutanlarından da al!"
* * *
VE Mehmetçik Vakfı işte böyle 5 bin lira ile kurulur.
5 bin lira ile kurulan vakıf 1982'den 1997 dahil 943 milyar 591 milyon 966 bin 315 lira yardım yapmıştır. Bu yardımların özellikleri şunlardır:
"Karşılıksızdır, yardım yapılacaklarda fakirlik zenginlik aranmaz. 1982 yılından sonra olmak kaydı ile zaman aşımı yoktur. Mehmetçik Vakfı'nın devletçe sağlanan bir geliri ve desteği yoktur. Vakfın bütün geliri hayırsever vatandaşlar ile subay, astsubay ve uzman çavuşların bağışları ile menkul ve gayrimenkul mal varlığının işletilmesinden elde edilenlerdir."
* * *
HANİ yıllardır şeffaf devlet diye kendimizi avutur dururuz ya, Mehmetçik Vakfı bunu gerçekleştirmiştir. Vakfın tüm işlemleri bağış yapan veya yapmayan herkese açık, isteyen gelip belgeleri inceleyebilir, isteyen yardım yapılan Mehmetçikleri veya ailelerini ziyaret edip, bağışları denetleyebilir.
* * *
ŞİMDİ haklı olarak sorulabilir, Mehmetçik Vakfı'nın yaptığı yardımlar nedir? En yükseklerini söyleyelim:
"Şehit olanların dul ve yetimlerine bir defa 420 milyon lira, birinci derece sakat kalanların da kendilerine 420 milyon lira ve ayda 45 milyon lira..."
Devletten bir kuruş yardım almadan vakfın yapabildiği bu kadar, vakıf devlet değil ki!
Oysa devlet, milletvekilinin kıçına milyarlık koltuk çekiyor.
* * *
VAKFIN İstanbul dışında şubesi de yok, yayın organı da yok, hiçbir gerçek veya tüzel kişi vakıf adına makbuz karşılığı bağış toplayamaz.
Vakfın Ankara telefonu (0 312) 284 19 70 / 284 22 15, İstanbul temsilciliği (0 216) 488 59 60.
Biz kutsal Ramazan ayında yardım ve bağışlarımızı Mehmetçik Vakfı'na yapmayı düşünenlerdeniz. Ziraat Bankası Yenişehir Ankara Şb. Hesap No: 5055, Halk Bankası Meşrutiyet Şb. Hesap No: 66166, Emlak Bankası Mithatpaşa Şb. Hesap No: 70007, Vakıflar Bankası Meşrutiyet Şb. Hesap No: 40000.Yazara Email H.Pulur@milliyet.com.tr