Kara para sorgusu

Gözaltına alınan ve aralarında MÜSİAD üyelerinin de bulunduğu işadamlarının 'kara para aklamaktan' sorgulanacağı belirtildi

siy01.jpg        ANKARA DGM Başsavcılığı'nın yazılı emriyle gözaltına alınan, aralarında Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyelerinin bulunduğu işadamlarının, "kara para aklanması" iddiasıyla sorgulanacağı öğrenildi. Kaynağı belli olmayan para kullanıldığı iddiasıyla Dost Sigorta'ya yönelik operasyon kapsamında dün öğle saatlerinde doktor kontrolü için Adli Tıp Kurumu'na götürülen işadamlarına ait şirketlerin tüm mali kayıtları, inceleme altına alınmaya başlandı.
       Ankara DGM Başsavcılığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü'nce yürütülen operasyonda gözaltına alınan işadamları, önceki gece geç saatlerden itibaren Ankara'ya getirildi. Kayseri ve Adana'da gözaltına alınan Dost Sigorta ortakları dün sabah saatlerinde Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde ön sorguya alınırken, İstanbul ve Bursa'da gözaltına alınan işadamları, akşam saatlerinde Ankara'ya getirildi. Gelişmeler üzerine bir grup FP'li milletvekili, önceki gece geç saatlerde Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek, TEM Şubesi yetkilileriyle görüştü.
       Gözaltındaki işadamlarının DGM Savcılığı'nca "Dost Sigorta şirketi üzerinden kara para aklanması" iddiasıyla sorgulanacağı, İstanbul polisinin de, 16 ortaklı Dost Sigorta şirketi merkezindeki tüm evrak, bilgisayar ve Maliye kayıtlarına el koyduğu öğrenildi. Şirket merkezindeki evrakların DGM soruşturması için çok önemli olduğu bildirildi.
       Gözaltına alınan şirket ortaklarının tüm şirketlerine ait evraklar da, sanıklarla birlikte Ankara'ya getirildiği, Maliye Bakanlığı'ndan istenilen hesap ve değerlendirme uzmanlarıyla, MİT görevlilerince inceleneceği öğrenildi. Soruşturmanın, inceleme raporu doğrultusunda yön değiştireceği, siyasi boyuttan mali boyuta geçişin sağlanacağı belirtildi.
       DGM Başsavcılığı'nın, kapatılan RP'nin para kasası olduğu öne sürülen Süleyman Mercümek ve Beşir Darçın'la, valizle yurtdışından kaynağı belli olmayan para aktarımı işleminin "deşifre" olması sonucu, aynı işlemin yeni kurulan, ancak faaliyete geçemeyen Dost Sigorta şirketi üzerinden yapıldığı iddiasını araştırdığı öğrenildi.

DGM'nin talimatı

       DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'in, gözaltına alınan işadamlarıyla ilgili olarak, "Dost Sigorta Şirketi'nin, Türkiye'de mevcut laik Anayasal düzen aleyhinde faaliyetlerde bulunmak üzere kurulduğu" iddiasıyla harekete geçtiği, 15 nisan 1998 gün ve Hz.1998 / 143 sayılı yazıyla talimat verdiği ortaya çıktı.
       Yüksel'in, sigorta şirketi ortağı şirketlerin bilanço ve gelir tablolarına, şirket sermayesine ilişkin belge ve banka dekontlarına, ortak şirketlerin kasa defterlerinin kayıt örneklerine el konulmasını istediği bildirildi.

Fethullah Hoca bağlantısı

       Bu arada, Dost Sigorta'nın genel müdürü olan ve halen firardaki Fazıl Karaman'ın, Fetullah Hoca cemaatiyle bağlantısı olduğu saptandı. ABD'de olduğu belirlenen Genel Müdür Yardımcısı Murat Isıyel'in, daha önce cemaate yakınlığı bilinen Işık Sigorta'nın yöneticisi olduğu ve bir süre önce bu gruptan ayrılarak 16 işadamının ortak olduğu Dost Sigorta'yı kurdukları belirlendi.
       Bir milyon hissenin 16 ortakça paylaşıldığı, 1 trilyon lira sermayeli Dost Sigorta'nın en büyük ortakları arasında, 100 biner hisseyle Gistaş İnşaat, Hacı Ali Aslan, Yaşar Birdal, Mustafa Tekelli ve Hüseyin Nuri Çamu olduğu belirlendi. ANAP'lı Ekrem Pakdemirli'nin oğlu Bekir Pakdemirli'nin ise, 60 milyar lira karşılığı 60 bin hisseyle ortak olduğu anlaşıldı.
       İşadamlarını gözaltına almak için Kayseri'ye giden Ankara polisi, DGM talimatı şirket merkezi olarak gösterilen Gavrenoğlu Mahallesi'ndeki adreste, boş arsayla karşılaştı.