Yeni 'Reis' Ağaoğlu

Kemal Türkler cinayeti, Maraş ve Bahçelievler katliamlarında aktif rol aldığı belirtilen Ünal Osman Ağoğlu'nun Susurluk'ta ölen Çatlı'nın yerine geçtiği iddia edildi

İhsan YILMAZ - İSTANBUL


hab01.jpg        FİRARİ katliam sanığı Haluk Kırcı'nın yakalanmasından sonra gözler birçok kanlı olayda aktif olarak görev aldığı ileri sürülen Ünal Osman Ağaoğlu'na çevrildi. DİSK eski Genel Başkanı Kemal Türkler cinayeti ile Bahçelievler ve Maraş katliamına katıldığı iddia edilen, 20 yıldır gıyabi tutuklu olarak aranan Osman Ağaoğlu'nun İstanbul'da bulunduğu öne sürüldü. Türkler ailesinin avukatı Rasim Öz, Abdullah Çatlı'nın yerine geçtiğini söylediği Osman Ağaoğlu'nu gören tanıklar olduğunu belirtti.
       Haluk Kıorcı gibi 12 Eylül 1980 öncesinde, Abdullah Çatlı'nın ekibinde olduğu ileri sürülen Ünal Osman Ağaoğlu'nun ismi birçok kanlı olayda gündeme geldi. Ağaoğlu hakkında 8 Ekim 1978'de 7 Türkiye İşçi Partili (TİP) gencin öldürülmesine katıldığı gerekçesiyle gıyabi tutuklama kararı bulunuyor.
       Ağaoğlu'nun ismi Büyük Birlik Partisi (BBP) ve Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun, 13 Şubat 1981'de Askeri Savcılık'ta verdiği ifade de yer aldı. Yazıcıoğlu ifadesinde, 7 TİP'linin öldürülmesini Ünal Osman Ağaoğlu'nun kendisine anlattığını, eylemi Abdullah Çatlı organizasyonunda Haluk Kırcı, Mahmut Korkmaz ve Bünyamin Adanalı ile birlikte gerçekleştirdiklerini söylediğini iddia etti.
       Ağaoğlu'nun Maraş katliamına da katıldığı önü sürüldü. İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan bir raporda, Ağaoğlu'nun Maraş katliamında Haluk Kırcı ve Ercüment Gedikli'yle birlikte yer aldığı ileri sürüldü.
       Dönemin en güçlü işçi lideri, DİSK'e bağlı Maden - İş Sendikası'nın Başkanı Kemal Türkler'in öldürülmesi olayının bir numaralı sanığı olarak aranan Ağaoğlu'nun, Türkler'e vuran kişi olduğu iddia ediliyor. Türkler ailesinin Susurluk skandalından sonra Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açtırdığı davada gıyabi tutuklu sanık Ünal Osman Ağaoğlu tekrar yargılanıyor.
hab011.jpg

'İstanbul'da yaşıyor'

       Türkler davasının 1980'den bu yana peşini bırakmayan Avukat Rasim Öz, yurtdışına kaçtığı ileri sürülen Ağaoğlu'nun yaklaşık sekiz ay önce İstanbul'da görüldüğünü iddia etti. Gıyabi tutuklu sanığın elini kolunu sallayarak dolaştığını iddia eden Rasim Öz, "Bir gazeteci arkadaşımız Eresin Oteli'nin lobisinde bir MHP'liyle konuşurken, yanlarından bir kişi geçiyor. Konuştuğu kişi 'Merhaba Ünal abi' diye selam veriyor. Gazeteci 'Kim bu' diye sorunca, onu Ünal Osman Ağaoğlu ile tanıştırıyorlar. Ağaoğlu, tanıştırıldığı kişinin gazeteci olduğunu öğrenince, hemen yanlarından ayrılıyor" dedi.
       Osmanağaoğlu'nun çeteden olduğu için hala yakalanamadığını savunan Öz, "Ağaoğlu, Abdullah Çatlı ve Haluk Kırcı'dan daha fazla korunan bir insan. Çünkü hiç yakalanamadı. Devlet içinde Çatlı gibi, Kırcı gibi Ağaoğlu'na görev verenler olmuştur. Ağaoğlu eğer yakalanırsa, bürokrat, emniyet mensubu, birçok siyasiye zarar verecek. Onun için korunduğu kanısındayım. Ağaoğlu'nun Çatlı'nın işlevini üstlenenlerden biri ve 'Reis' konumunda olduğunu biliyoruz" diye konuştu.
       Haluk Kırcı'nın, Emniyet'te konuşturulmamasını da eleştiren Öz, duvara afiş yapıştıranın bile daha fazla emniyette kaldığını savundu. Öz, Kırcı'nın konuşması durumunda Türkler cinayetinde kimin parmağı varsa ortaya çıkacağını, Ağaoğlu'nun yakalanması için mahkeminin verdiği emirlere ise emniyetin uymadığını iddia etti.