Tarihi sergi

Gaye TEKELİOĞLU


yas03.jpg        SANAT Çevresi Dergisi'nin kuruluşunun 20. yılı nedeniyle düzenlediği "Ressamların Fırçasından Atatürk" başlıklı sergi, bugün Atatürk Kültür Merkezi fuayesinde açılıyor.
       Yaklaşık 100 Atatürk portresinin ilk kez bir arada yer alacağı sergide, 30 özgün eser de bulunuyor. Aralarında yabancı ressamların da yer aldığı 90 sanatçının yaptığı, bugüne kadar hiç bilinmeyen ve görülmeyen çoğu yağlıboya olarak yapılmış portrelerin ilki 1918 tarihini taşıyor. Sergide en fazla Atatürk portresi yapan sanatçılardan İbrahim Çallı, Feyhaman Duran, Edip Hakkı Köseoğlu ve Mehmet Mahir'in eserlerinin yanı sıra Avni Arbaş, Etem Çalışkan, Habib Gerez, Zeki Faik İzer, Elif Naci, İbrahim Örs, Adnan Turani gibi isimlerin eserleri de görülebilecek.
       Atatürk'ün tek poz vererek yaptırdığı ve İbrahim Çallı tarafından Dolmabahçe Sarayı'nda uzun bir sürede tamamlanan 1935 tarihini taşıyan 141 x 118 santim boyutundaki tablo ise Mimar Sinan Üniversitesi Rektörlük odasında bulunuyor.
       "Ressamların Fırçasından Atatürk" sergisinin açılışı bu akşam saat 17.30'da AKM Fuayesi'nde Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Yekta Güngör Özden tarafından yapılacak ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli ile Mimar Sinan Üniversitesi Rektörü Prof. Tamer Başoğlu da açılışta birer konuşma yapacaklar.
       Sanat Çevresi Dergisi kurucusu Hamit Kınaytürk tarafından düzenlenen ve sanatseverlerin beğenisine sunulan "Ressamların Fırçasından Atatürk" portreleri sergisi 21 Şubat'a dek her gün 11.00 - 19.00 saatleri arasında gezilebilecek.