6 Nisan 1999 Salı 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Azeriler liste başı

Ayhan Aydemir - Iğdır


siy04.jpg        Iğdır'da 1995 seçiminde HADEP birinci partiydi. Ancak bu kez ilgi az. PKK teröründen bıkan ve dağ köylerinde yaşayan vatandaşlar, terör yüzünden topraklarından kopup şehre inince, hayvanlarını satıp, taşımacılığa yönelmiş. Bu yüzden de Iğdır, acemi şoför şehri olup çıkıvermiş. Şehir yaşamına ayak uydurmakta zorlanan ve topraklarından kopan Kürt kökenli vatandaşların da, HADEP'e ilgisi azalmış.
       Iğdır'da siyasetin seyri oldukça ilginç. Azeri kökenli vatandaşların çoğunlukta olduğu kentte, 1995 seçiminde HADEP ve MHP baraja takılınca, milletvekilliklerini DYP ve DSP paylaşmıştı. Iğdır'ın sayılı ailelerinden birine üye olan Adil Aşırım o dönemde sağ yelpazede görünüyordu ancak, kendisine yer bulamayınca DSP'nin kapısını çalmış ve oradan aday olmuştu. DSP'den milletvekili oldu ama seçim sonrasında bu partiden istifa ederek, ANAP'a geçti. Bu seçimde yine ANAP'tan liste başında. Azeri kökenli Aşırım, şanslı aday. Ağabeyi Ali Asker Aşırım da, şu anda belediye başkanı ve başkanlık yarışına ANAP adayı olarak giriyor. En büyük rakibinin ise MHP'nin adayı olacağı konuşuluyor. Bu iki adayı DYP ve FP zorlayacak.
       DYP'nin liste başı adayı Nevruz Aras. Genel cerrah ve Azeri kökenli. Ancak bu isim genel merkezce belirlendiği için, parti örgütünde rahatsızlık var. İl örgütü, liste birincisiyken ikinci sıraya düşürülen ve adını Mehmet Ali Ağca'nın kaçırılma olayından tanıdığımız Timur Selçuk'u istiyor. DYP İl Başkanı Selahattin Artantaş, bu konuda kızgınlığını dile getirirken, "Kamuoyu yoklamalarında birinci parti çıkmıştık. Ama Selçuk'u ikinci sıraya koymakla bu şansımızı yitirdik. Buradaki örgütten tepki olarak istifalar gündeme geldi" dedi.
       FP'nin Kürt kökenli adayı Zeki Aras'ın yerel seçimde şansı var, ancak genel seçimde bu ilimizde varlık göstereceğine inanılmıyor. DYP İl Başkanı'nın şanslı gördüğü isim ise, CHP'nin liste başındaki Yücel Artantaş. Artantaş, bürokrasinin içinden gelmiş bir isim ve Azeri kökenli. Diğer partilerdeki Azeriler arasında da saygın bir adı olan Artantaş, Azeriler'in oy deposu olarak görünen Melekli kasabasında doğup büyümüş. Tuzluca ilçesinden oy alması halinde, CHP'nin bir milletvekili çıkarabileceğine inanılıyor.
       1995 seçiminde DYP ve DSP birer milletvekili çıkarmıştı. Bu seçimde ise milletvekilliklerini ANAP ve CHP paylaşabilir.
       Iğdır'da dikkat çeken bir başka öğe de, partilerin yerel adaylarını Kürt kökenli isimlerden belirlemeleri. Milletvekili adaylarını Azeri gruplardan gösteren partiler, Kürt kökenli seçmenin oylarını da hedefliyor.

IĞDIR

       İlçeleri: Merkez, Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca.
       Nüfusu: 145.384
       Milli Gelirden Aldığı Pay: 1149 USD
       1995 ve 1999 Seçmen Sayısı: 65.568 - 79.003
       1995'te Seçime Katılma Oranı: %78.9
       1995'te Partilerin Aldığı Oy Sayısı ve Oranı: HADEP 10.863 (%21.6), DYP 9.922 (%19.8), MHP 7.582 (%15.1), DSP 7.134 (%14.2), RP 4.716 (%9.4), CHP 3.507 (%7), ANAP 2.739 (%5.5), YDH 228 (%0.4), MP 177 (0.4), YDP 162 (%0.3), İP 104 (%0.2), YP 85 (%0.2).
       1995'te Seçilen Milletvekilleri ve Partileri: Şamil Ayrım (DYP), Adil Aşırım (DSP).
       18 Nisan'da Çıkaracağı Milletvekili Sayısı: 2© 1999 Milliyet