30 Nisan 1999 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
   LİG FİKSTÜRÜ
   PUAN TABLOSU
   BEŞİKTAŞ
   FENERBAHÇE
   GALATASARAY
   TRABZONSPOR
   BASKETBOL
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Yalan yıllar

Erdoğan ŞENAY


       Dün gazeteleri okurken, küçük bir fotoğraf karesinde Ahmet Suat Özyazıcı, Özkan Sümer ve Ali Kemal hocaların birlikte görüntülerine rastladım... Gülümsedim birden nedense... İçimden gelen bir ferahlama ile eskileri düşünmeye başladım sonrasında... İdman Ocağı - İdman Yurdu birleşmesi sonrası nasıl da bir futbol kaynaşması ve şampiyonluk ihtilali başlamıştı Trabzon'da. İşte o yılların alınterine ve gerçekçiliğine muhtaç şu anda Bordo - Mavililer.
       Ahmet Suat takımın başında... Özkan Sümer, altyapıda üretim tezgahına kurmuş üst kattaki yarışmalara sürekli adam yetiştiriyor. Kimler mi ?.. Kimler değil ki... O unutulmazları saymak yerine Trabzon'un İstanbul dükalığına verdiği şampiyonluk derslerini hatırlamak daha doğru olmaz mı ?.. Sonrasında Bordo - Mavili dünyada önce saygın ve futbolun içinden gelmiş idareci örnekleri azalmaya, hatta tükenmeye başlamış, Ahmet Suat hoca da hem hafiften başlayan ihanetlere, hem de yorgun geçen yıllarla boğuşmaktan tükenmeye başlamıştır... Ancak terse akan sulara kim dur diyebilir ki ?.. Trabzon'da o zamanın çocukları büyümüş, anlı şanlı işadamı olmuşlar ve Trabzon için iri eğri laflar etmeye başlamışlardır artık... İçlerinde türlü çeşitli vesilelerle tanıştığımız pırlantalar olduğu gibi, boyundan büyük işlere soyunup, Trabzon gerçeğine İstanbul gözlükleriyle bakma şaşılığını gösterenler de gündeme gelmiştir o yıllarda.
       "Müslaman mahallesinde salyangoz satılmaz" atasözünü hiçe sayıp, Bordo - Mavili soyunma odalarına yabancı futbolcu ve teknik adam dolduranlar, yaptıkları yanlışın aslında Trabzon'u zaman içinde bitireceğini hiç hesap edememişlerdir... Günlük düşüncelerle tam bir İstanbul taklitçiliğine soyunanlar Breams'tan bugün Milne'ye kadar gelmişler, ancak boşa geçen senelerin ardından bu yıl da şampiyonluk iflasından kurtaramamışlardır Bordo - Mavili formayı... Yanlışa daha kaç yıl devam edilecekse bir o kadar zaman daha da müflis yılların devam edeceği apaçık ortadır.
       Ancak bir fotoğraf karesi büyük bir ışıktır, Trabzon'un kendini yenilemesi adına... Bizce Ahmet Suat Hoca ağabeyliğe, yani menacerliğe soyunmalı, engin tecrübelerini ve bilgilerini koymalıdır Trabzon'daki yeni düşünceler dünyasına... Özkan Sümer'in kendine özgü sert mizacı vardır bilindiği gibi... Ancak futboldaki teknik birikimleri de herkesçe bilinir ve sayılır. Öyleyse O'nun da eşofman içine girmesi ve yenilenecek teknik şemanın içindeki uygun göreve soyunması da adeta kaçınılmazdır... Bu ikilinin seçeceği Şenol Güneş veya Ali Kemal gibi kendini ispat etmiş bir yöre çocuğu da yarışma mühendisliğine soyundu mu, inanınız Trabzon'da işler bir iki sene içinde düzelir ve de yerli yerine oturur... İşte bu mantık içinde Trabzon sevdalıları başlarını ellerinin içine almalı ve sakin kafalarla düşünmelidirler. Aklın birleştiği yola dönüp, gerçeklerle mi, yoksa kaybolup giden "yalan yıllar" a mı devam Trabzon'un doğrusudur.


© 1999 Milliyet