26 Mayıs 1999 Çarşamba 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
'Şirinler Çetesi'nde binbaşı

Ahmet Kaya, Mustafa Ergün Adana


hab07.jpg        Mersin'de ortaya çıkarılan 'Şirinler Çetesi'nin kamu görevlisi işbirlikçileri arasında, bir binbaşı ile bir astsubayın da bulunduğu öğrenildi. Askeri makamlarca sorguya alındığı öne sürülen binbaşının ismi açıklanmadı.
       Çete reisi Şirin Aksoy ile çoğu akrabası olan 15 kişinin bir bölümü dün sorgulanmak üzere Adana'ya götürülürken soruşturma, Ankara, Adana ve Mersin polisince ortaklaşa yürütülüyor. Soruşturma, çetenin paravan şirketlerinin bazı üst düzey kamu görevlileriyle yakın ilişkide bulunduğunun belirlenmesi nedeniyle çok gizli sürdürülüyor.

Masada bir binbaşı

       Baskında kimliği açıklanmayan bir binbaşı da çete üyeleriyle aynı masada yakalandı. Konumu gereği sorgulanmak üzere askeri makamlara teslim edilen ve adı açıklanmayan binbaşının, çeteyle ilişkisi araştırılıyor.
       Çete üyelerine boş askeri kimlik veren Astsubay Erhan Kocamaz'ın da arandığı açıklandı.

Tetikçi ele verdi

hab071.jpg Çetenin çökertilmesini sağlayan operasyon Adana'da galerici Ali Özay Yılmaz ve İskender Gürler'in öldürme olayına adı karışan tetikçi Mehmet Yılmaz'ın yakalanmasıyla başladı.
       Yılmaz'ın ifadesi üzerine çete reisi M. Şirin Aksoy ile kardeşi Ali Aksoy'u yakalayan polis, Mersin'deki bir dondurmacıda randevu vererek tuzağa düşürdüğü diğer çete üyelerini yakaladı.
       Operasyonda Şirin Aksoy'un diğer kardeşleri Ekrem ve Kadir ile Mehmet Emin Aksoy, Murat Akdoğan, Şükrü Kocaman, Kemal Öztürk, Adem Akkaya, Mustafa Coşkun Özçakmak, Rıdvan Demir, Aziz Aslan, Murat İşçi, Caner Güllendi ve emekli Başkomiser Ali Kör yakalandı.
       Çetenin, dört kişinin öldürülmesi ve 11 kişinin yaralanması olayını planladığı iddia ediliyor.

Çete liderinin suç dosyası

       M. Şirin Aksoy 1993'te Ankara'da sevgilisini vurup, ayağını koparmaktan 13 yıl hüküm giydi. Polisçe aranan Aksoy, Ercan Korkmaz adına subay kimliği kullandı ve başına saç ektirdi.
       Adana'da Baba Kadir'in oğlu, Zaza Ali'yi öldürme emrini verdi. Kamu ihalelerinden çekilmesini istediği kuruluşların sahip ve yöneticilerini vurdurtarak ihalelerde "denge adam" durumuna geçti.
       Adana'da bir otelin sahiplerini de tehdit ederek bu otelin görünmeyen sahibi oldu. Fethiye'de Ölüdeniz'in temizlenmesi ihalesine karıştı. Bu ihalede 'Tarzanlar Çetesi'yle karşı karşıya geldi.
       İskender Gürler'i "karşısına çıktı" diye öldürttü. Adana'na sattığı yüzlerce otomobilin devrini sahiplerine vermeyen, sonradan da konkardato ilan eden bir oto galeriden alacaklılara, "Alacağınız Şirin'e devretti" denilerek, bu kişilerin alacaklarının üzerine gitmesi önlendi.© 1999 Milliyet