29 Mayıs 1999 Cumartesi 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Şirinler Çetesi'nde polis parmağı

Murad Doğukanlı, Mustafa Ergün Adana, Mersin


hab05.jpg        "Şirinler çetesi"ne, binbaşı, astsubay ve emekli komiserden sonra bir başkomiserle üç polisin de adı karıştı.
       Gözaltına alınan çete lideri Mehmet Şirin Aksoy'un kardeşi Adnan Aksoy'un sorgusunda, Adana Emniyet Müdürlüğü'nde görevli G., E. ve S. adlı polis memurlarıyla amcasının oğlu Kemal Aksoy'un Cinayet Bürosu eski şefi Başkomiser Azmi Şentürk'le ilişkileri olduğu ortaya çıktı.
       Şentürk, İzmir'de öldürülen Cebo ve halen tutuklu bulunan Sarı Murat'ın çetesiyle bağlantıları olan galerici Ahmet Deniz'in testereyle parçalanarak öldürülmesi olayına adı karıştığı gerekçesile DGM'ce tutuklanmış, yaklaşık altı ay cezaevinde yattıktan sonra üç hafta önce tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti.
hab051.jpg        Şirinler adına ihalelere girdiği iddia edilen müteahhit Murat Aydoğdu'nun Mersin'deki buluşmada yakalanmasıyla çetenin başka müteahhitleri de kendi adlarına ihalelere soktuğu belirlendi.
       Adnan Aksoy'un sorgusundan edilen diğer müteahhit isimleri de incelemeye alındı. Müteahhitlerin büyük bölümünün iflas ettikten sonra Mehmet Şirin Aksoy adına ihalelere girdiği, ancak çete üyelerinin yakalanmasından sonra kenti terk ettiği saptandı.

Sorguda ketum

       Yetkililer, çete üyelerinin sorgusu için verilen yedi günlük sürenin yetersiz olduğunu belirterek, "Mehmet Şirin Aksoy sorguda çok ketum. Delillerle ortaya konulan her şeyi rahatlıkla anlatıyor. Ama delil olmadığını anladığı zaman tek kelime etmiyor" dedi. Emniyetteki ifadeleri tamamlanan çete üyelerinin bugün DGM'ye sevk edilmesi bekleniyor.

© 1999 Milliyet