25 Haziran 1999 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Hamallar: Polis copu ağır geldi

Serhat Oğuz İstanbul

hab02.jpg        Bağcılar Emniyet Müdürü Coşkun Alagöz hakkında suç duyurusunda bulunmak için gittikleri Bağcılar Adliyesi'nde gözaltına alınan hamallar verdikleri ifadede, Tahtakale ve İstanbul Toptancılar Çarşısı'nda (İSTOÇ), 100 milyar liralık rantı paylaşan "hamaliye çetesi" oluştuğunu, Alagöz ve polislerin çeteye yardım ettiğini öne sürdü.
       Önceki gün serbest bırakılan 27 hamal, bu kez emniyette işkence gördükleri iddiasıyla savcılığa başvurdu. Vücutlarındaki darp izlerini gösteren hamallar dükkanların artmasıyla Tahtakale'deki meslektaşlarının buraya göz diktiğini söyledi.
       İSTOÇ'ta bir buçuk yıldır çalışan Hayri Altınbağ, yeni gelen hamalların dokuz milyar lira ödediklerini belirterek, "Bize, 'Burası için para ödedik, sizi çalıştırmayız' diyorlar. Polis de, bizi sürekli gözaltına alıyor. Her gün gözaltına almanın bir açıklaması yok" dedi. Altınbağ, Tahtakale'de hamallık yapmak isteyenlerin "hamal ağası" Dursun Özpolat'a hava parası ödemek zorunda olduğunu iddia ederken aynı sistemin İSTOÇ'a getirilmek istendiğini söyledi.
       Esnafın ucuz tayşıdıkları için kendilerini tercih ettiğini belirten Muzaffer Kılıç, "Bizim 20 milyon liraya boşalttığımız kamyonu onlar 100 milyona indiriyor. Kazançlarını engellediğimiz için ortadan kaldırılmak isteniyoruz" dedi.
       İddiaya göre hamaliye çetesi, kooperatif usülü çalışıyor. Gün içinde tüm kazanılan gelir bir havuzda toplanıyor. Özpolat ve arkadaşları, bunun yüzde onunu alıyor. Kalan para daha sonra hamallar arasında paylaşılıyor. Paylaşımı reddenen hamalların çalışılmasına izin verilmiyor.

İşkence iddiaları

       Şüpheli olduğu gerekçesiyle altıncı kez gözaltına alındığını belirten Seyit Aslan, polisin kendisini, "Bu işi bırak yoksa sonu kötü olur" diye tehdit ettiğini öne sürdü.
       Hamallar Derneği üyeleri Hasan Karatekin, Dursun Özpolat ve Dursun Işık ise iddiaları reddetti. İstanbul Yükçüler Esnaf Odası Başkanı Ramazan Üldes ise, derneklerinin yasal bir şekilde çalıştığını, İSTOÇ yönetimiyle 1997'de sözleşme yaptıklarını ve taşıma işini üstlendiklerini belirterek "Esas çete onlar. Hamallarımızı işe alırken sabıka kaydı istiyoruz. Onlar, burada izinsiz çalışarak bizi tehdit ediyor. Bu nedenle kaymakamlığa başvurduk, emniyet bizi korumak için önlem alıyor" dedi.
       Bağcılar Emniyet Müdürü Alagöz, hamallar arasında kavga çıkmaması için sık sık müdahale ettiklerini, gözaltına alınan kişilerin İSTOÇ'ta çalışma hakları olmadığını söyledi. Alagöz, işkence ve rüşvet iddialarını reddetti.© 1999 Milliyet