OMO
5 Temmuz 1999 Pazartesi 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Piknik gibi tören

Ünlü mizah ustası, ölümünün dördüncü yılında sevenleri ve öğrencileri tarafından anıldı


Elvan Ezber


       Mizah ustası Aziz Nesin, ölümünün dördüncü yıldönümünde Çatalca'daki Aziz Nesin Vakfı'nda anıldı. Törene, oğlu Ali Nesin ve Nesin Vakfı öğrencilerinin yanı sıra ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ile çok sayıda yazar ve sanatçı katıldı. Ali Nesin, babasının mezar yerinin belli olmadığını ve anma töreni düzenlenmesini istemediğini anımsatarak, "Ama zaten onu anmadığımız gün yok" dedi.
       Vakfın maddi olarak giderek zayıfladığını, kitap satışlarının düştüğünü ve aylık giderlerinin 4 milyar olduğunu belirten Ali Nesin, vakıf ve kurulması düşünülen Aziz Nesin İlköğretim Okulu için yardım çağrısında bulundu. Ali Nesin, "Bir milyon dolara malolması beklenen bu okulun yüzde birini bile toplayamadık. Bizim okulumuzda saça, sakala ve kılık kıyafete karışılmayacak. Herkes istediği gibi okuyacak" dedi. Nesin, bu gelirin elde edilmesi için vakfa ait 22 dönümlük arazide yıllık 100 bin dolar geliri olan ceviz ağacı çiftliği kuracaklarını belirtti.
       Piknik havası içinde geçen törende Aziz Nesin'le ilgili anılar anlatılırken, Nesin'in en çok sevdiği öğrencisi Sema'nın konuşması misafirlere duygulu anlar yaşattı.


© 1999 Milliyet