20 Ağustos 1999 Cuma 
 ANA SAYFA
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Eğitimcilerden yardım eli

Depremzedelere eğitim camiası da yardım elini uzattı. İstanbul'daki Validebağ Öğretmen Hastanesi yaralıların hizmetine ayrıldı

Gönül Hanbay - M. Sercan Tezcanoğlu


hab06.jpg        Türkiye'nin batı bölgelerinde etkili olan ve binlerce insanın felaketine neden olan depreme eğitimcilerden de destek geldi. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Validebağ Öğretmen Hastanesi'ni deprem bölgesinden gelen yaralıların hizmetine ayırdı. Hastanede ayrıca gönüllü öğretmenler ve yakınları da depremzedelere maddi, manevi destekte bulunuyor.
       İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, müdürlüğün elindeki tüm olanakları afet bölgesinden gelen vatandaşların hizmeti için seferber ettiklerini belirterek, spor salonları, okul bahçeleri, yatılı okullar, özel yurt ve öğretmen evlerini yardım hizmetine ayırdıklarını söyledi.
       Validebağ Öğretmen Hastanesi Başhekimi Dr. Ali Rıza Yurdakul'un verdiği bilgilere göre İzmit, Gölcük ve Adapazarı'ndan gelen 70'in üzerinde yaralıya hastane bünyesinde hizmet veriliyor. Gönüllülerden maddi ve manevi yardımlar aldıklarını belirten Başhekim Dr. Yurdakul, sıhhıye kursu almış yada ilkyardım bilgisine sahip gönüllülerin daha verimli olacağını belirtti.

Gönüllü eğitimciler

       Validebağ Öğretmen Hastanesi Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Nazan Soyer şu anda hayatta olmayan öğretmen babasının ruhunu şad etmek için yardım çalışmalarına aktif olarak katıldığını belirtti. Kardeşi Metin Soyer'le birlikte yaralıların maddi ve manevi ihtiyaçlarını ellerinden geldiği kadar temin etmeye çalıştıklarını söyleyen Nazan Soyer, depremzedelerin özellikle şefkat verecek insanlara ihtiyaç duyduklarını belirtti.
       Validebağ 'daki yardım çalışmalarına hastanenin vakfı da aktif olarak katılıyor. Vakıf bünyesinde hizmet veren ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu görevliler yaralıların bakımında hastane personeline yardımcı oluyor. Yapılan bağışları da koordine eden vakıf üyeleri tıbbi gereç, yiyecek, yatak takımı, giysi gibi malzemelerden ihtiyaç fazlasının deprem bölgelerine koordinasyonunu da sağlamaya çalışıyor.
       Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi Cem Çıtak deprem felaketinden yaralı olarak kurtulan binlerce vatandaşımızdan birisi. Geçen yıl stajını Milliyet Gazetesi'nde yaptığını söyleyen Cem hala yaşadıklarının şokunda. Depremden üç gün önce Ankara'dan Gölcük'e gittiğini anlatan Cem, saatlerce enkaz altında kaldıktan sonra kurtarılabilmiş. Felakette sol bacağının yarısını bırakarak.


© 1999 Milliyet