29 Ekim 1999 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Evcil villada yakalandı

Fuat Kars, İbrahim Büyükfuran Bursa


hab01.jpg        İşadamı Nesim Malki'nin "öldürülmesi emri"ni verdiği iddiasıyla İnterpol tarafından tüm dünyada aranan Erol Evcil, cinayetin işlendiği Bursa'da "çok gizli" operasyonla yakalandı.
       İki ay önce göreve gelen Emniyet Müdürü Aydın Genç'in oluşturduğu özel ekip, Evcil'in yakın adamlarını izlemeye aldı ve salı gecesi "firari işadamı"nın gizlendiği villaya baskın yaparak operasyonu noktaladı.
       Gözaltına alındıktan sonra gece yarısı Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçerilen Evcil, Terörle Mücadele Şubesi'nde sorguya alındı.
       Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü elemanları, Evcil'in muhasebecisi Hakan Karakurt'un Bursa - Mudanya yolu üzerindeki Bademli mevkiinde Barış Sitesi'nde ev tuttuğunu saptadı. Hakan Karakurt'un kardeşi Nalan Karakurt'un da aynı sitede olduğu saptandı. B - 3 ve B - 6 numaralı villalara giriş çıkışlar günlerce izlendi.

Telefonları izlendi

       Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı dört istihbarat görevlisiyle Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı istihbarat ekipleri Evcil'in telefonlarını da "teknik izleme"ye aldı.
       Polis, Evcil'in doğum yeri olan Mudanya'nın Cepni köyüyle, Barış Sitesi'nin çok yakın olmasını da önemli bir bilgi olarak kayıtlara geçti. Salı gecesi, Evcil'in siteye geldiğini belirleyen ekipler, büyük bir gizlilik içinde iki villayı bastı. Evcil'le birlikte Nalan ve Hakan Karakurt kardeşler, site bekçisi Ömer Karatepe, eşi Gülcan ve dört çocuğu gözaltına alındı. Bursaspor eski Başkanı Hüseyin Silahçı'nın da operasyon çerçevesinde gözaltına alındığı kaydedildi.

hab011.jpg

Bir yıldır Bursa'da

       Bursa Emniyet Müdürü Aydın Genç, Evcil'in bir yıldır Bursa'da olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:
       "Evcil'i yakaladık. Sorgulamayı bizzat ben yapıyorum. Sorgulamanın ardından İstanbul DGM'ye göndereceğiz. Soruşturma için gün talebinde bulunacağız. Normal ve olması gereken bir operasyondu. Yanında kendisiyle birlikte arkadaşları var. Sorgulamaları Terörle Mücadale Şubesi'nde devam ediyor."

Villanın kirası 600 milyon

       Evcil'in bir yıldır Bursa'da olduğunu ve yakalandığı villanın sahibinin yurtdışında çalışan Haydar Cemsi Hatemi olduğunu belirten Genç, "Villayı, Hakan Karakurt, gurbetçi Hatemi'den kiralamış. Aylık kira bedeli 600 milyon lira. Üç aylık kira tutarı olan 1 milyar 800 milyon lira peşin ödenmiş" diye konuştu.
       Genç, "Malki cinayetinin tutuksuz sanığı Mehmet Sümbül gözaltında mı?" sorusu üzerine "Soruşturma sürüyor" demekle yetindi.
       7 Ekim'de Bursa'dan İstanbul'a gitmek için ayrıldıktan sonra kaybolan Sümbül'ün eşi Mine Sümbül, polisin ardından Mazlum - Der'e başvurdu.

"Evcil abartılıyor"

       Erol Evcil'in avukatları Erol Durukan ile Kemal Kumkumoğlu, müvekkilleriyle görüşmek üzere dün sabah saatlerinde Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne gitti. Kumkumoğlu, müvekkilleriyle görüşemediklerini, ancak "susma hakkını" kullanmasıyla ilgili dilekçeyi, Emniyet Müdürlüğü'ne ilettiklerini belirterek şu görüşleri dile getirdi:
       "Evcil, Türkiye'ye kendi pasaportuyla girdi. İddialar doruk noktasındadır. Çıta çok yükseğe konulmuştur. Sanığın bu konuda ciddi katkısı olacağını kesinlikle düşünmüyorum. Malki soruşturması diye bir soruşturma yok."
       Evcil ile ilgili evrakın, İstanbul DGM'ye getirileceği öğrenildi. Türkbank soruşturmasını sürdüren ve Malki cinayeti dava dosyasını devralan DGM Savcısı Aykut Cengiz Engin'e getirilecek evrakın incelenmesinin ardından, Evcil'le ilgili karar verileceği belirtildi. Evcil hakkındaki gıyabi tutuklama kararının da, Bursa Cumhuriyet Savcılığı tarafından vicahiye çevrileceği ifade edildi.
       Bursa Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cemil Kuyu, Evcil hakkındaki Malki'ye ilişkin olanın yanı sıra diğer dosyanın "delilleri yok etme"ye ilişkin olduğunu açıkladı.

Polis aldı, Jandarma kaçırıldı sandı

       Polis baskınından habersiz olan site sakinleri olayı jandarmaya ihbar ettiler. Mudanya Jandarma ekipleri, siteye geldiğinde B - 3 ve B - 6 numaralı villaların kapılarının kırılarak içeriye girildiğini ve Nalan Karakurt'a ait Clio marka otomobilin villanın garajında bulunmadığını belirlediler.
       Jandarma, bu kişilerin kaçırılmış olabileceği üzerinde dururken Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, adı geçen kişileri gözaltına aldıklarını ve Evcil'i de yakaladıklarını açıkladılar.

10 ay önce geldi

       Tolga Şardan Ankara
       Musevi asıllı işadamı Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olarak aranırken yakalanan Erol Evcil'in, Kapıkule'den giriş yaptığı ortaya çıktı. Evcil'in Türkiye'ye gelmeden önce Fransa'da polisin elinden son anda kaçtığı bildirildi.
       Yeraltı dünyasının ünlü ismi Alaattin Çakıcı'nın yakalanmasının ardından özel uçağıyla yurtdışına çıkarak kayıplara karışan Evcil'in izi Fransa'da bulundu. Yurtdışına geçen yıl çıkmasının ardından, Malki cinayeti kapsamında hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartılan Evcil'in yakalanması için Emniyet Genel Müdürlüğü'yle Bursa Emniyet Müdürlüğü ortak operasyon dosyası hazırladı. Interpol'ün kırmızı bülteninin yanı sıra dönemin Bursa Valisi Orhan Taşanlar ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın imzaladığı operasyon dosyasında, Evcil'in Fransa'da kullandığı altı adres belirlendi.
       Türk polisi, Evcil'in yakalanması için kaçak işadamının uzun süreli kullandığı iki önemli adresi Fransız makamlarına iletti. Evcil'in Nice ile Fransa - İspanya sınırındaki zeytinyağı fabrikasının bulunduğu bölgede kaldığının belirlenmesi üzerine Fransız polisi baskın yaptı, ancak Evcil'i son anda elinden kaçırdı.
       Firari işadamının yakalanması için iki kez özel bir ekibin Fransa'ya gitmesine karşın sonuç alınamadı. Fransız polisin son operasyonundan kılpayı kurtulan Evcil'den son bir yıldır haber alınamadı.
       Fransa'nın yanı sıra kısa süreli ABD'ye gittiği belirlenen Evcil'in 10 ay önce sahte pasaport kullanarak Bulgaristan üzerinden karayoluyla Kapıkule'den giriş yaptığı ortaya çıktı.
       Bursa Emniyet Müdürü Aydın Genç'in, operasyon konusunda Ankara'yı hafta sonunda haberdar ettiği, önceki gece de soruşturma için Mülkiye ve Maliye müfettişi istendiği öğrenildi. Genç'in, operasyona katılan polis ekibine, baskın yapılan villaya gidene kadar hedefin Erol Evcil olduğunu haber vermediğine de dikkat çekildi.

Zeytin krallığı İş Bankası'nı da vurdu

       Şule Yücebıyık

       1997 yılı Haziran ayında, genç bir işadamı "Ortadoğu ve Balkanlar"ın en büyük entegre zeytin fabrikasını kurduğunu kamuoyuna ilan etti.
       126 milyon dolarlık dev bir yatırımla kurulan Eze Zeytincilik, sahibi Erol Evcil'in adını kısa sürede "Zeytin Kralı"na çıkardı.
       Evcil, daha sonra tefeci Nesim Malki cinayetinde azmettirici rolü olduğu iddialarıyla kamuoyu gündeminin ilk sıraya oturdu. Alaaddin Çakıcı'nın arkadaşı olduğu bilinen Evcil'in bu ilişkileri sayesinde kamu bankalarından rahatlıkla kredi aldığı da ortaya çıktı.
       Bu bankaların başında İş Bankası geliyordu. İş Bankası'nın, Evcil'in dev yatırımı Eze Zeytinciliğe 150 milyon dolar, yani bugünkü kurla 70.5 trilyon lira kredi verdiği, ayrıca Evcil'in 26.7 milyon dolarlık borcunu da karşıladığı ortaya çıktı. Bu süreç yıllarca İş Bankası'nın Genel Müdürlüğü görevini yürüten Ünal Korukçu'nun bankadan beklenmedik bir zamanda emekli olmasına neden oldu.
       Türkbank'ın ise işadamı Korkmaz Yiğit tarafından satın alınma girişiminden önce Evcil'e 12.5 milyon dolarlık döviz kredisinin yanı sıra 1.5 trilyon liralık da dövize endeksli kredi verdiği belirlendi.
       Türkbank gibi içi boşaltıldığı belirtilen ve devlet tarafından devralınan bir diğer banka Interbank da Evcil'e 15.8 milyon dolar döviz kredisi vermişti.
       Evcil'in Egebank'tan 4, Emlak Bankası'ndan 1.2 ve Toprakbank'tan bir milyon dolar döviz kredisi kullandığı da ortaya çıktı.

İfadeler: Cinayetin talimatını verdi

       Semra Pelek İstanbul

       Malki cinayetiylea ilgili İstanbul DGM'de yürütülen soruşturma kapsamında, Evcil'in adı sık geçti. Altı klasörlük dosyada yer alan sanık ifadelerinde, cinayetin Evcil'in talimatıyla gerçekleştirildiği iddiaları dile getirildi. İfadelerin Evcil'e ilişkin bölümleri özetle şöyle:
       * Şükrü Elverdi: Cinayetin tetikçilerinden olduğu iddia edilen Elverdi, ifadesinde talimatı veren isim olduğunu öne sürdüğü Evcil'in cinayet karşılığında 1 milyon dolar önerdiğini söyledi. Elverdi, cinayeti Mehmet Sümbül, Oğuz Işık ve Burhanettin Türkeş'in işlediğini ileri sürerek Evcil'in kendilerine "Malki'yi yaralamayın, öldürün" dediğini savundu.
       * Mehmet Sümbül: Malki davasının ilk celsesinde tahliye edilen ve eşi tarafından geçen haftadan beri kendisinden haber alınamadığı bildirilen Sümbül, savcılık ifadesinde, cinayeti Oğuz Işık, Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi'nin işlediğini söyledi. Malki cinayetini kendisine Elverdi'nin anlattığını söyleyen Sümbül, "Elverdi bana Evcil'in bir gün kendisini ve Türkeş'i arayarak yanına çağırdığını ve Evcil'in iplik borcu nedeniyle Malki'yi sıkıştırmalarını istediğini söyledi. Elverdi ayrıca söyle dedi: Malki'yle görüşmeye çalıştık, bizden kaçınca Oğuz ve Burhanettin'le Malki'yi sıkıştırdık. Oğuz ateş açtı, cinayet Evcil'in ricasıydı.
       * Erol Erkohen: Soruşturma sürecinde İsrail'e giden Erkohen, ifadesinde, Evcil'in, cinayetin ardından kendilerine aylarca parasal destek sağlayarak `masum' rolü oynadığını söyledi. Cinayetin ardından Malki'nin işlerinin başına kızı Melisa Malki'yle geçtiğini belirten Erkohen, Evcil'e uzun süre güvendikten sonra nasıl şüphelenmeye başladığını "Malki öldükten sonra Evcil'e iplik satmaya başladım. Yavaş yavaş başaktörün Evcil olduğunu fark ettim" diye açıkladı.
       * Bayram Bozdemir: (Evcil'in muhasebecisi) Malki'nin öldürülmesinin ardından Evcil'in şirketlerinin maddi yönden gelişme sağladığına dikkat çekti. Bozdemir, "Şirketimiz 1996 - 1997 arasında büyük maddi sıkıntı içine girmişti. Nesim Malki'nin öldürülmesinden sonra maddi durumumuz iyiye gitti ve ferahladık" dedi.

Evcil'i bekleyen davalar

       Semra Pelek İstanbul

       İstanbul DGM'ce hakkında çıkartılan gıyabi tutuklama kararları gereğince iki yıldır aranırken Bursa'da yakalanan İşadamı Erol Evcil'i, tefeci Nesim Malki'nin öldürülmesi ve Türkbank ihalesine fesat karıştırılmasıyla ilgili davalar bekliyor.
       İnterpol tarafından da kırmızı bültenle aranan ve kamuoyunda "zeytin kralı" olarak tanınan Evcil hakkındaki ilk gıyabi tutuklama kararı, Malki'nin 28 Kasım 1995'te Bursa'da öldürülmesinin ardından İstanbul 6 No'lu DGM'de görülen davada alındı.
       Malki'nin öldürülmesi için talimat verdikleri öne sürülen Alaattin Çakıcı, Erol Evcil ve Mustafa Kefeli ile olayda tetik çektikleri iddia edilen Burhanettin Türkeş ve Oğuz Işıklı hakkında gıyabi tutuklama kararı verilerek, yakalanamadıkları için dosyaları ayrıldı. Evcil'in malvarlığına mahkemece "ihtiyati tedbir" kararı kondu.
       Evcil'in adı, İstanbul 6 No'lu DGM'de süren işadamları Korkmaz Yiğit, Garipoğlu, Cankurtaran ile MİT eski görevlisi Yavuz Ataç ve eski milletvekili Mehmet Kocabaş'ın da aralarında bulunduğu dokuz sanıklı Türkbank davasında da geçti.
       İstanbul DGM Savcılığı sanıklar hakkında "Türkbank resmi ihalesine fesat karıştırmak", "Çete oluşturmak" ve "Çeteye yardım etmek" suçlamalarıyla dava açarken, ifadeleri alınamayan Evcil ve Çakıcı'nın dosyalarını ayırdı.
       Evcil'in adı, Türkbank'ın satışı konusunda uyarı amacıyla borsa danışmanı Adil Öngen'in Gayrettepe'de kurşunlanması ve koruması Hüseyin Yolcu'nun yaralanmasında da geçti. Bu konuya ilişkin İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gıyabında yargılanan Evcil, delil yetersizliğinden beraat etti.


© 1999 Milliyet