Antalya 3. Tüketici Mahkemesindeki duruşmaya, İzzet bebeğin annesi  Derya ve babası Mehmet Tuncer, aile avukatı Fırat Kılıç ve davalı özel hastanenin  avukatı Gözde Öncü katıldı.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Ayşe Yöntem, 2 Ekim 2015'te Derya  Tuncer ile aynı özel hastanede doğum yaptığı ve doğumun ardından bebeğinin yoğun  bakım ünitesine alındığını belirtti. Bir gün sonra yoğun bakımdaki bebeğine süt  götürdüğü ve bu sırada davacı Tuncer çiftini yoğun bakım kapısında beklerken  gördüğünü anlatan Yöntem, doktor ve hemşirelerin hasta yakınlarıyla ilgilenmediği  ve yeterli açıklama yapılmadığına şahit olduğunu iddia etti.

Doktorların Tuncer çiftine, bebeklerinden ümidi kesmeleri yönünde  sözler söylediğini öne süren Yöntem, "Hastanenin doktoru aileye, 'Artık hastaneye  gelmenize gerek yok, gece 03.00'te bile olsa bebek öldüğü zaman biz size haber  veririz.' dediler, çok acımasızca konuştular. Ben her süt vermek için indiğimde  davacılar da yoğun bakım kapısında bekliyorlardı." dedi.

Tanık Ömer Yavuz ise olay tarihinde yeni doğan oğlunun yoğun bakımda  tutulduğu ve genellikle yoğun bakımda yatan bebeklerin ailelerinin birbirleriyle  dertleştiğini dile getirdi.

İzzet bebeğin annesi Derya Tuncer'in sürekli yoğun bakım ünitesinde  ağladığına işaret eden Yavuz, "Derya, doktora her gün başka bir hastaneye  gönderilmesi için yalvarıyordu. Doktor ise başka hastaneye göndermeye gerek  olmadığını ve başka hastanenin kendilerini kabul etmeyeceğini söylüyordu. Bebek  her gün biraz daha ölüme yaklaşıyordu, ayakları morarmıştı, zannedersem  ayaklarını keseceklerini de söylemişlerdi." diye konuştu.

Duruşma, diğer tanıkların dinlenmesi ve eksikliklerin giderilmesi için  ertelendi.

Anne ve avukatın açıklamaları

Duruşma sonrası basın mensuplarına açıklama yapan avukat Fırat Kılıç,  duruşmada dinlenen tanıkların verdikleri ifadeler ile her şeyin açıkça ortaya  konulduğu ve bu konuda adaletin doğru kararı vereceğine inandığını söyledi.

Tanık ifadelerinde hastanenin aileyi mağdur ettiği ve hiç şans  verilmediğini savunan Kılıç, "Tanıklar, bebeğe yanlış kan verildiği, yanlış  tedavi uygulandığı, bununla yetinmeyip ailenin çabasıyla bebeğin İstanbul'daki  hastanelere götürüldüğü, bugün olayın tarafı olmayan tanıklar tarafında da  anlatıldı." ifadelerini kullandı.

 Anne Derya Tuncer ise hastanenin göz göre göre bebeğinin ölmesine  neden olduğunu iddia etti. Tuncer, hastane yetkililerinin yaptıkları hatayı kabul  etmediği, kendilerini aşağılandığı ve güvenlik tarafından zorla hastaneden  çıkarıldıklarını öne sürdü.