25.10.2011 17:26 | Son Güncelleme: 25.10.2011-17:27

2 bin 500 liraya ikinci el at arabası

Kırklareli’de at arabaları kaldırılıyor.

Kırklareli Belediyesi’nce kent merkezinde kayıtlı olan 100 adet at ve arabaların satın alınmasına başladı.

Kırklareli Belediyesi, şantiye binasında ilk etapta 5 kişinin, at ve beraberindeki arabalarının tanesini 2 bin 500 lira bedel karşılığında aldı.

Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan gazetecilere yaptığı açıklamada, Kent Konseyi’nin önerisi üzerine at arabalarının 10 Kasım 2011 tarihine kadar kaldırılacağını söyledi.

Kırklareli’de at arabalarının bulunmasının görüntü ve çevre bakımından Kırklareli’ni olumsuz yönde etkilediğini belirten Çağlayan, daha önceden at arabaları yüzünden 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini, birçok vatandaşın aracına da zarar verildiğini kaydetti.

İlk uygulamayı başlattıklarını ifade eden Çağlayan, şöyle devam etti: "Kırklareli Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne kayıtlı atları alıyoruz.

Emniyet Müdürlüğü ve Valilik de bize destek vereceklerini açıkladılar. Bu konuda verilen desteklere teşekkür ediyoruz. Kırklareli halkının gönülden istediği, yıllardır sorun olan at arabalarına çözüm bulduğumuza inanıyorum. Kırklareli halkı at arabalarını istemiyor. Yollar hayvan pislikleriyle dolu. Kırklareli halkının menfaatini düşünmek zorundayız. Taşımacılık yapan arkadaşlarımız motorlu araç aldıkları zaman kendilerine durak vereceğiz. At arabalarının kaldırılması için sivil toplum kuruluşlarının bize yardımcısı olması gerekir. Piyasada atların tanesi 600 lira ile bin liraya alınıyor. Biz ise atı arabasıyla birlikte 2 bin 500 lira karşılığında alıyoruz." -At ve arabalar köylülere verilecek- Başkan Çağlayan, kent merkezinden toplanan at ve arabaların ihtiyacı olan köylülere ücretsiz verileceğini bildirdi.

Köylerde at verdikleri kişilerin atları satamayacaklarını belirten Çağlayan, "Köylü kesime atlar fayda sağlayacak. Bu yüzden toplanan atları köylülerimize vereceğiz. Köylerimizde muhtarlara haber verdik. İhtiyacı olan kişiler muhtarlıklara başvuruyor. Atlarını vermek isteyenler bize başvuracaklar ve bedellerini alacaklar. At arabalarını kaldırmakta kararlıyız ve siyasi bedel ödemek gerekirse onu da öderiz. Zor bir işin altına girdik. Bu at arabalarını biz getirmedik daha önceden de vardı. Birinin bu sorunu çözmesi gerekirdi. Kırklareli denilince at arabası akla geliyor. Birçok ilde bu atlar toplandı. Bizim de atları kaldırma zamanımız geldi" diye konuştu.

Kırklareli’de 40 yıldır at arabasıyla taşımacılık yapan Tahir Kotak ise atından ayrıldığı için üzgün olduğunu söyledi.

Belediyenin bu uygulamasına mecburen katıldıklarını bildiren Kotak, artık hamallık veya ayakkabı boyacılığı yaparak geçimini sağlayacağını ifade etti.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0