20. yüzyıla damga vuran 7 harita

Günümüzde haritalandırma, tarih boyunca hiç olmadığı kadar popüler ve eğlenceli bir etkinlik haline gelmiş olabilir. İnternetten bir bölgenin haritasına ulaşmak istediğimizde, yeni ve farklı şekillerde kişiselleştirimiş haritalara erişebiliyoruz. Fakat yalnızca bir yüzyıl öncesinde haritalandırma için halihazırda kullandığımız birçok teknoloji henüz bulunmamıştı.

Peki 20. yüzyıl ile beraber haritalar nasıl değişti?

20. yüzyıla damga vuran 7 harita

1. 1909

1. 1909

1909 yılında evden çok uzaklara seyahat etmek bir gemi ile yolculuğa çıkmak ya da uzun mesafeleri günler boyu kat etmek anlamına geliyordu. 1909 yılına ait bu haritada Almanya'nın başkenti Berlin'den Avrupa, Yakın Doğu, Orta Doğu ve Afrika'ya seyahat etmenin kaç gün sürdüğü resmediliyor. 

Avrupa merkezli bakınca kıtaya en uzak erişimi olan yer Afrika kıtasının iç kısımları olarak görünüyor. Haritadan ayrıca Süveyş Kanalı'nın seyahat süresini nasıl kısalttığına dair bir yorum getirmek de mümkün.

2. 1944

2. 1944

Richard Edes Harrison, Fortune ve Life gibi dergiler için haritalar yaptı. 1944 yılında ortaya çıkardığı harita Avrupa kıtasını kuzey yönü itibariyle resmediyordu. Haritada Sovyetler Birliği tarafından bakılınca Avrupa nasıl görülüyor cevabı niteliğindeydi. Bu haritaya göre ayrıca ABD, İngiltere'den son derece uzakta yer alıyor.

3. 1950

3. 1950

Soğuk Savaş'ın başladığı zamanlarda yayın kuruluşları ABD ve Sovyetler Birliği'nin birbirlerine ne kadar yakın olduğu konusuna odaklandı. Time dergisinde yayınlanan bu haritada Kuzey Amerika kıtasının Sovyetler Birliği'ne çok da uzak olmadığı fikri vurgulandı.

Soğuk Savaş Dönemi nedir?

4. Yine 1950

4. Yine 1950

Haritalar zaman zaman propaganda amacıyla da kullanıldı. Dünya Özgürlüğü'nü haritalandıran bu örnekte Rusya kırmızıya boyandı. Kırmızı renk özgürlüğün olmadığı ya da kısıtlı olduğu bölgeler anlamına geliyor. 

Harita ayrıca Birleşmiş Milletler'in kurulması şerefine hazırlanmıştı.

5. 1976

5. 1976

19. yüzyılda da Ay'ı resmeden haritalar mevcuttu çünkü Ay, Dünya'ya çok uzak bir konumda yer almadığı için inceleme yapılması diğer gök cisimlerine nazaran daha kolaydı. 

Haritada 1956 ve 1976 yılları arası Sovyetler Birliği'nin Ay görevi Luna ve 1966 ve 1972 yılları arası ABD'nin Apollo ve Surveyor Ay görebi kapsamında Ay'da iniş yaptığı yerler gösteriliyor. 

6. 1978

6. 1978

Dünya'nın doğal uydusu Ay'da bile ABD'nin ilk odak noktası Komünist faaliyetlerdi. Gördüğünüz harita ortaya çıkarılırken, Ay'ın etrafında gezinen uydulardan gelen verilerden faydalanıldı. 

Benzer bir haritalandırma, ABD'nin Sovyetler Birliği üzerinden geçen uyduları aracılığıyla da yapıldı. Uydu fotoğraflarıyla ortaya çıkarılan haritalar, aşağıda nelerin yapıldığına ışık tutuyordu.

7. 1998

7. 1998

İlk dijital haritalardan biri olarak sayabileceğimiz bu harita Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu'nun TIGER adlı veri setinden elde edilerek ortaya çıkarıldı. Harita, internet tabanlı haritaların babası olarak da sayılabilir.

8. 2018

8. 2018

Günümüzdeki dijital haritaların sahip olduğu özelliklerin birçoğunu 20. yüzyılda hayal etmek dahi mümkün değildi. Uydu teknolojisi tabanlı çalışan internet haritaları sayesinde haritaları kişiselleştirebiliyor, yön bulma amaçlı kullanabiliyoruz. 

Bu tip haritalar sayesinde A noktasından B noktasına yürüyerek, araçla ya da toplu taşımayla ne kadar sürede ulaşabileceğimizi mevcut trafik bilgileri ile beraber öğrenebiliyoruz.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak