Adana

Yerel Haber
27 Mart 2018 - 22:23

20. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali Başladı

IHA

20. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde tiyatroseverlerle buluştu. Kübalı Havana Compas Dans Tiyatrosu’nun “Küba, Perküsyon ve Dans” isimli gösterisiyle başlayan ve 30 Nisan’a dek sürecek festivalde 24’ü yerli, 6’sı yabancı, 30 oyun sahnelenecek. Festivalin açılışında, Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta sanatçı Ayla Algan’a verildi.
Sabancı Vakfı ile Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen 20. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin açılış töreni, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı. Törene; Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Hüseyin Yayman, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Sabancı Vakfı Başkanı Güler Sabancı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ile çok sayıda oyuncu ve tiyatrosever katıldı.
Ünlü oyuncu İpek Çeken’in sunduğu ve Dünya Tiyatrolar Günü bildirisini okuduğu törende, usta oyuncu Ayla Algan’a Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi. Görsel sunumun ardından Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Sevinç Gediktaş’ın açılış konuşmasıyla başlayan törende sahneye çıkan Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt, festivalin 20 yaşına gelmesinin mutluluk verici olduğunu söyleyerek, dünya çapında bir festival yapıldığını anlattı. Kurt, Sakıp Sabancı’yı anarak bununla gurur duyduklarını belirtti.
Sabancı Vakfı Başkanı Güler Sabancı ise, Adanalıların festivale sahip çıktığını ifade ederek, "Sakıp Bey’in çok istediği ve başlattığı bir festivaldi bu. Birlikte başardık bunu. Birlikte kalkınmak için böyle birlikteliklere ihtiyaç var. En coşkuyla yaptığımız işlerden biri bu. Dünya değişiyor. Teknoloji hayatımızı etkiliyor ama insanlık değişmemeli. Tiyatro bu açıdan önemli. İnsan olmak önemli. Adanalılara teşekkür ediyorum. Festivali 20 yaşına siz getirdiniz. Emek verenlere teşekkür ediyorum" dedi.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de festivale emek verenlere teşekkür etti. Sözlü, festivalin sanata ve hayata çok değer kattığını vurgulayıp sonsuza dek yaşamasını istedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Hüseyin Yayman ise Adana’nın güzelliklerini, "Hani o videoda diyor ya, ’Görüyorsunuz, anlatmaya gerek yok, muhteşem’" diyerek yorumladı. Yayman, bu aralar sık sık Adana’ya geldiğini söyleyerek, "15 gün önce Dünya UNESCO Dünya Geçici Miras Listesindeki