20 yaşında kendini yazdı: 'Çağatay Akman olmak' nedir?

20 yaşında bir genç, kendi hayatını anlatan bir otobiyografi yazıyor. İsmi Çağatay Akman... Kendisini 'Gece Gölgenin Rahatına Bak' isimli şarkısıyla tanıyoruz. Başka nereden tanıdığımız ve tanımamız gerektiğinden emin değilim. Molatik olmalara doyamıyor, kendimi kontrol edemiyorum.  

20 yaşında kendini yazdı: 'Çağatay Akman olmak' nedir?

Bizim büyük "biz"liğimiz

Bizim büyük "biz"liğimiz

Kendi kendimizi saçma tartışmaların içine sürüklüyoruz. Üzerine pek de tartışmamamız gereken olayları ve kişileri kendi ellerimizle gündem maddesi haline getiriyoruz. Popülerliği de YouTube gibi, sosyal medya gibi çeşitli mecralardan sağlıyoruz. Kendi etrafımızda döne döne iyice bir tuhaf olduk.

"Popülerin içinden canım"

"Popülerin içinden canım"

Yeni popüler kişiler icat edip onlarla zaman geçirmeye fena halde bayılıyoruz. Ya saçma şeyler yapacağını, söyleyeceğini, deneyeceğini hissettiğimiz kişileri ya da işini kötü yapmayı tercih eden kişileri seviyoruz.
 

Yağdıkça yağıyor cidden

Yağdıkça yağıyor cidden

Bu beklentimizi karşılayan, gündem boşluğumuzu dolduran pek çok kişiyle de karşılaşıyoruz üstelik. Manşetlik, tuhaf işler yağdıkça yağıyor üstümüze. Çağatay Akman'ın otobiyografi yazması da bunlardan biri.

Çağatay Akman kim?

Çağatay Akman kim?

Çağatay Akman bir müzisyen. Şu sıralar 20 yaşında. 'Gece Gölgenin Rahatına Bak' isimli şarkısıyla tanınıyor. Şarkı isminden ne anlatmaya çalıştığını kestirmek zor, fakat kendinden emin haliyle bu şarkıyı milyon kez dinletmeyi başardı. Üstelik, YouTube'dan telif hakkı konuları nedeniyle kaldırılmasına rağmen...

"Çağatay Akman olmak" ne?

"Çağatay Akman olmak" ne?

Kitabının ismi, 'Nasıl Çağatay Akman Oldum?'... Kendimi hatırlıyorum, 20 yaşındayken 'herhangi bir şey olduğumdan' bile emin değildim ki, Andaç Üzel olmanın ne olduğundan nasıl haberdar olayım?

20 yaşındayken tam olarak ne olduğunun farkına varıp, 'Çağatay Akman olmanın' 20 yıllık hayatla sabitlenebileceğini düşünmesi bir tuhaf geliyor. Sahiden, nedir ki Çağatay Akman olmak? Hayatının temizinden beşte birini hiç hatırlamıyorsun neredeyse. Hatırladığın kadarında da taş çatlasın eğitim hayatını bitirdin, birkaç kez kız arkadaşın oldu...

Henüz yolun başındayken ve anlatman gereken şeyleri muhtemelen henüz yaşamamışken, nedir Çağatay Akman olmak? Çağatay Akman olmayı 20 yılda bitirdiğini sanmak mı? 
 

"Mazhar Olmak" ne?

"Mazhar Olmak" ne?

'Olmak' demişken, hayatlarının bir döneminde Mazhar Alanson ve John Malkovich'in de 'olduğunu' hatırlarsınız. "Mazhar Olmak" isimli ve kendisinin iddiasına göre daha önce yapılmamış bir kitap yazan Mazhar Alanson ile "John Malkovich Olmak" isimli kötüler kötüsü filmin sahibi John Malkovich'ten bahsediyorum elbette.

Olmak bizim sevdiğimiz bir şey. Sanırım daha çok erkekler oluyor bu arada.

20 yaşında otobiyografi

20 yaşında otobiyografi

20 yaşında otobiyografi yazıp kendi kendini anlatmak, arkadaş arasında birkaç çocukluk anısını anlatmaktan farksız olsagerek. Bana tuhaf geliyor. Dev başarılar, dev çöküşler, dev aşklar, dev terk edilişler, kötü yemekler olmadan, sahiden olur mu bir biyografi?

Neyin rahatına bakalım Çağatay?

Neyin rahatına bakalım Çağatay?

Edebiyatın ne olduğunu düşünmeden, birkaç sayfalık karalamaları bir araya getirerek kitap yazıp kapağa kendi fotoğrafını koyarak -bu tercihi asla anlayamam- bastırmak, pek de sağlıklı gelmiyor bana. Kurmaca yahut kurmacadışı, bir şeyler yazmak için -hele ki kendi hayatınızı anlatmak için- 'Çağatay Akman Olmak' konusunda başarılı olmasanız bile 'birkaç on yıl yaşayan Çağatay Akman olmak' konusunu halletmiş olmanız gerekiyor. Yoksa işte, yazdığınız şarkılar gibi "Gece gölgenin rahatına bak"acak insanlar tarafından okunuyorsunuz sadece. Yoksa bir prestij kaynağı olarak da görünebilecek olan 'kitap yazma eylemi' yalnızca başarısızlığınızla sonuçlanır.


andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak