11.11.2017 02:30 | Son Güncelleme:
MEHMET ÇINAR DHA

200 milyon iklim mültecisi

İsveç’te yüksek lisansını tamamlayan ve çevre konusunda çalışma yapan Emine Karakitapoğlu, İsveçli bir akademisyenle birlikte düşünce kuruluşu FORES için ‘iklim mültecileri’ konusunda bir rapor hazırladı.

Rapora göre, 2050 yılına kadar dünyada 200 milyon kişi küresel iklim değişikliğine bağlı felaketler nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalacak. ‘İklim mültecisi’ olarak adlandırılan bu göçler, en çok Afrika, Doğu ve Güney Asya ile Latin Amerika’dan gerçekleşecek. İklim mültecilerinin öncelikle Akdeniz ülkelerine ve Avrupa’ya akın etmesi bekleniyor.

Gıdalar yetmeyecek

2050’de dünya nüfusunun 9.5 milyar olacağı belirtilen raporda, iklim değişikliğine bağlı kuraklık, deniz seviyesindeki yükselme ve felaketler sebebiyle gıdanın yetmeyeceği, her 8 kişiden birinin aç yatacağı öngörülüyor. Deniz seviyesinin 2100 yılında 1 metre yükseleceğine değinilen araştırmada, Pasifik’teki birçok ada ülkesinin ve dünyadaki birçok şehrin sular altında kalacağı, felaketin yaklaştığı ve Pasifik ülkesi Kribati’nin nüfusunu taşımak için Fiji’den toprak aldığı belirtiliyor. Raporda kuzeydeki ülkelerde ise iklim değişikliğinin ürün artışına sebep olacağı vurgulanıyor.

‘Türkiye’de tahıl üretimi azalacak’

Dünyada iklim değişikliği sebebiyle temel gıda üretiminin yüzde 6 azaldığı, 2050 yılı itibarıyla bu azalmanın Afrika’da yüzde 25’e kadar yükselebileceği öngörülüyor. Türkiye de iklim değişikliği nedeniyle üretimin en çok azalacağı ülkeler arasında gösteriliyor. Rapora göre, Türkiye’de aşırı sıcaklık ve kuraklık nedeniyle tahıl üretimi, 2050 itibarıyla yüzde 20 oranında azalacak. 
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0