20 Ocak 2000 Perşembe 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Öğretmen atamalarına düzenleme

       Dengesiz dağılımdan kaynaklanan öğretmen açığının kapatılmasına yönelik olarak Norm Kadro Yönetmeliği'ni uygulamaya koyan Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamalarında da köklü düzenlemelere gidecek. Zorunlu hizmet yükümlülüğü 1995 yılına yükseltilecek ve zorunlu hizmet illeri yeniden belirlenecek. Öğretmen ihtiyacı bulunan okullara nokta ataması yapılacak ve ihtiyaç bulunmayan bir ile eş durumu özürü ile atanmak isteyen öğretmenlere de ücretsiz izin verilecek.
       Milli Eğitim Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, Norm Kadro Yönetmeliği kapsamında kadroların kesinleşeceği 10 Şubat'tan sonra, ortaya çıkacak tabloya göre, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde de değişiklik yapılacak. Planlanan değişikliklerin başında zorunlu hizmet yükümlüğünün 1990 yılından 1995 yılına çekilmesi yer alırken, 1990-95 döneminde ataması yapılan ve zorunlu hizmetini yapmayan öğretmenlerin, bu yükümlülüğü kalkacak. İllerin kalkınmışlık durumuna göre belirlenen zorunlu hizmet bölgeleri de yeniden düzenlenecek. Zorunlu hizmet illeri, illerin kalkınmada öncelikli iller listesinde yer alıp almamasına göre değil, öğretmen ihtiyaçlarına göre belirlenecek. Bu doğrultuda kalkınmada öncelikli iller arasında yer almamasına karşın, İstanbul gibi iller zorunlu hizmet kapsamına girebilecek, Amasya, Sinop gibi iller de kapsam dışına çıkarılabilecek.
       Bakanlık, illere verdiği atama yetkisini geri almayı planlıyor. Norm Kadro kapsamında okulların kadrolarının tek tek belirlenmesi planlanırken, bu doğrultuda da nokta ataması yapılacak. Halen öğretmen atamaları il emrine yapılarak, öğretmenlerin okulları ilde belirlenirken, yeni düzenlemede ihtiyaç bulunan okula öğretmen atamasını Bakanlık doğrudan yapacak.
       Özüre bağlı olarak gerçekleştirilen yer değiştirmelerin, öğretmen dağılımında dengesizliğe yol açmasını önlemek amacıyla da "ücretsiz izin" uygulaması başlatılacak. Eş durumu özürü ile ihtiyaç bulunmayan bir ile atanma isteğinde bulunan öğretmene, isteği ilde öğretmen ihtiyacı oluşuncaya kadar ücretsiz izin verilecek. Ücretsiz izin dönemi 3 yılı geçemeyecek. Ücretsiz izinli oldukları dönemde öğretmenlerin sağlık giderleri yine devlet tarafından karşılanacak.
       Bakanlık yetkilileri, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde planlanan değişikliklere son şeklinin 10 Şubat'tan sonra verileceğini, Taslağın Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'nun onayına sunulacağını bildirdi.

© 1999 Milliyet