14 Mart 2000 Salı 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Yeşil pasaport kaldırılıyor

Türkiye'nin başını ağrıtan yeşil pasaport uygulaması kalkıyor. Yalnızca görev pasaportları verilecek. Yeni lacivert pasaportların da basımına başlandı

Tolga Şardan Londra


hab00.jpg        İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, devlet memurları ve birinci derecede yakınlarına verilen "yeşil pasaport" uygulamasına son verileceğini açıkladı.
       Resmi görüşmeler yapmak üzere İngiltere'ye giden Tantan, Milliyet'in sorularını yanıtlarken, Avrupa Birliği standartlarına uyum çalışmaları kapsamında devlet memurlarına verilen yeşil pasaport uygulamasına son verilmesi için yasa taslağı hazırlandığını bildirdi.
       Yasanın çıkmasının ardından belirli süre içinde düzenleme yapılacağını anlatan Tantan, "Pasaport cüzdanlarının değiştirilmesiyle ilgili çalışmalar da devam ediyor. Maliye Bakanlığı, yeni pasaport cüzdanlarını basmaya başladı" diye konuştu.
       Pasaport Yasası'na göre birinci, ikinci ve üçüncü derecedeki devlet memurlarıyla eş ve çocuklarına verilen yeşil pasaport alımının çok fazla yaygınlaşması üzerine, çoğunluğu Avrupa ülkeleri olmak üzere, bazı ülkeler vize uygulaması getirdi. Yeşil pasaport uygulamasının Türkiye'nin dışında hiçbir ülkede olmadığı belirtilirken Tantan, "Bu konuya disiplin getirilmesi gerekiyor" dedi.

Sadece görev pasaportu

       Görev gereği yurtdışına çıkan devlet memurları, Bakanlar Kurulu kararıyla görevlendirildiklerinde, sadece görev süresini kapsayacak şekilde kırmızı kordiplomatik pasaport alacaklar.
       Çalıştığı kurumca özel izinle gönderilen devlet memurlarına da, yine görev süresi kapsamında gri hizmet pasaportu verilecek.
       AB standardına uyum çalışmaları kapsamında yapılacak düzenlemede, kırmızı ve gri pasaportlar sürekli olmayacak, görevli yinelendiği takdirde yeniden yetkili birimlerce onaylanacak.
       Kırmızı ve gri pasaportu olan devlet memurları, aynı zamanda lacivert normal pasaport sahibi olabilecekler.
       Milliyet'e bilgi veren bir yetkili "Yeşil pasaport uygulamasının kaldırılmasıyla keyfi kullanım önlenecek. AB uyum çalışmaları sayesinde bu sorundan kurtulacağız" dedi.

Yeraltı dünyası da yemyeşil

       Susurluk skandalının sonra başlatılan soruşturmalarda bazı yasadışı olaylara karışan sakıncalı isimlere de yeşil pasaport verildiği ortaya çıktı.
       Yurtdışında yakalanan ve aranan bazı kişilerin üzerinde, "vize gerektirmeyen" yeşil pasaport çıkması üzerine, bu ülkeler, diplomatik kanallardan Türkiye'yi uyardılar.
       Susurluk kazasında ölen firari ülkücü Abdullah Çatlı'ya Maliye Bakanlığı kadrosundan yeşil pasaport verildiği ortaya çıktı. Aynı soruşturmalar içinde daha önce uyuşturucu kaçakçılığından sabıkası olan Yaşar Öz ve kamuoyunda "Yeşil" kod adıyla tanınan Mahmut Yıldırım'a da Milli Eğitim Bakanlığı kadrosundan yeşil pasaport verildiği anlaşıldı.
       Yeraltı dünyasına yönelik operasyonların kapsamında yakalanıp İspanya'da tutuklanan kaçakçı Nejat Daş'da da yeşil pasaport bulundu.

Pasaport sayısı 10 milyonu buldu

       Emniyet Genel Müdürlüğü rakamlarına göre halen Türkiye'de 1.5 milyon yeşil pasaport sahibi bulunurken, ülke çapında toplam pasaport sayısı 10 milyona ulaştı. Her yıl 600 bin dolayında normal pasaport işlemi yapıldığı, 345 bin dolayında pasaportun da süre uzatma uygulamasından yararlandırıldığı bildirildi.

4 çeşit pasaport var

       Yürürlükteki uygulamaya göre, Türkiye Cumhuriyeti, yurttaşlarına, resmi durumlarına göre 4 çeşit pasaport veriyor. Renklerine göre değişik birimler tarafından verilen pasaport çeşitleri ve hazırlayan kurumlar şöyle:

       * Kırmızı pasaport: Dışişleri Bakanlığı, iki ayrı şekilde düzenliyor. İlki Dışişleri Bakanlığı personeliyle yurtdışındaki diplomat statüsündeki görevlilere verilirken, diğeri yurtdışına en fazla iki hafta süreyle geçici görev yapacak devlet görevlilerine tanzim ediliyor.

       * Yeşil pasaport: 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nda öngörülen birinci, ikinci ve üçüncü dereceli devlet memurlarına ve birinci derecedeki yakınlarına tanzim ediliyor. Beş yıl süreyle veriliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenleniyor. Yeşil pasaporta sahip yurttaşlar, Türkiye'ye vize uygulayan ülkelere vizesiz gidebiliyor.

       * Gri pasaport: Devletin görevle yurtdışına gönderdiği kişilere verilen pasaport. Memurun bağlı bulunduğu bakanlığın resmi yazısıyla İçişleri Bakanlığı'nın onayı alınarak veriliyor. Süresi, sadece o görev gezisiyle sınırlı oluyor.

       * Lacivert pasaport: Resmi görevi olmayan, ancak talep eden bütün yurttaşlara, yurtdışına çıkış hakları kısıtlanmamışsa veriliyor. Lacivert pasaport, her ilde valiliklerin organizasyonunda emniyet müdürlüklerince düzenleniyor.

İstanbul'da pasaportlar yeşerdi

       İstanbul'da pasaport düzenlemesi geçen ay başlatılan uygulamayla elektronik ortamda gerçekleştiriliyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü verilerine göre, üçüncü derece ve üzerindeki devlet memurlarıyla birinci dereceden yakınlarına verilen yeşil pasaport alımı, 1999'da rekor düzeye erişti. İstanbul'da geçen yıl yeşil pasaport sayısı 40 bine ulaşırken, lacivert pasaport sayısı 10 bin olarak kaydedildi.© 2000 Milliyet