27 Mart 2000 Pazartesi 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 TEKNO CAFE
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
İşkence işe yaramıyor

Yargıtay'a seçilen İstanbul DGM Başsavcısı giderayak Milliyet'e konuştu: İşkenceyle alınan ifadeler zaten işimize yaramıyor. Hepsini çöpe atıyoruz

SEMRA PELEK İstanbul
Fax: 0212 505 62 18


hab02.jpg        Yargıtay üyeliğine seçilen İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcısı Erdal Gökçen, münferit de olsa Türkiye'de işkence yapıldığını söyledi. Bir hukuk adamı olarak işkencenin karşısında olduğunu belirten Gökçen, "İşkenceyle alınmış ifadeler ve toplanan deliller zaten işimize yaramıyor" dedi.
       Milliyet'e konuşan Gökçen, Türkiye'de sistemli bir işkence olmadığını savunarak, gündeme gelen işkence olaylarını "münferit" olarak niteledi.
       Susurluk davasının da koordinatörü olan Gökçen, çeteler konusunda Türkiye'nin Avrupa ile işbirliği yapması gerektiğini kaydederek şunları söyledi:
       "Alaatin Çakıcı çetelerden sadece bir tanesi, Çakıcı dışında dünya kadar çete var. Artık Avrupa'da terör bitti, çeteler var. Bu çeteler yalnız ulusal boyutta değil, uluslararası boyutta da devam ediyor. Onun için dünya ve Avrupa çeteler konusunda ülkemizle işbirliği yapmak zorunda. Zaten bu konuda Avrupa Sözleşmeleri hazırlanıyor. Bunlar çok olumlu gelişmeler."

Terör bitti sıra cezaevinde

       Türkiye'deki en büyük sorunun cezaevleri olduğunu da ifade eden Gökçen, konuşmasını şöyle sürdürdü:
       "Türkiye'de şu eksikliğin üzerine basmak istiyorum. Biz terörü bitirdik ama cezaevleri konusunda büyük sıkıntımız var. İstanbul'da terör ve organize suçlarla ilgili büyük cezaevleri derhal yapılmak mecburiyetinde. Çünkü yalnız teröristi veya suç örgütü üyesini yakalamakla kalmıyor mücadele. Onun cezaevindeki ıslahı, topluma kazandırılması, rehabilitasyonu çok önemli. İstanbul'da cezaevleri konusunda büyük bir eksiklik var, bunun derhal giderilmesi lazım. Bu, Adalet Bakanlığı'nın da bir sorunu değil, artık devlet sorunu. İstanbul'da terör ve organize suçlara yönelik F Tipi cezaevleri yapılması arzusundayız."

Adli Kolluk kurulmalı

       İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ın 'Savcılar koltuklarına oturmasınlar' sözlerine de değinen Gökçen şöyle konuştu: "Bu sistemin sorunu. Cumhuriyet savcıları hazırlık soruşturmasında gıyaben görev yapıyor. Tabii ki savcılar polisten önde olmalı ama sistemde bir tıkanıklık var. Emniyette bilgisayar sistemi oturdu, biz emniyetten yararlanıyoruz hala. Adli Kolluk'un kurulmasında büyük yarar görüyorum."

DGM'lere devam

       Gökçen, DGM'lerin kaldırılması yönündeki tartışmalar konusunda da şu değerlendirmeyi yaptı:
       "Türkiye'nin şartlarına göre şu anda DGM'lerin faaliyetlerinin devam etmesi gerekir. Daha da iyi olacak. Bir düğmeye basılması yeterli. Zaten bir sistem var, o sisteme göre hizmete devam edilir."


© 2000 Milliyet