30 Nisan 2000 Pazar 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Arabadan in bisiklete bin

PERVİN METİN


ken02.jpg        Geleneksel bisiklet şenliğinin üçüncüsü bugün gerçekleşiyor. Küçükçekmece-Yeşilköy-Florya-Menekşe arasındaki 12 kilometrelik parkurda yapılacak bisiklet gezisi, Küçükçekmece Belediyesi’nin sosyal tesislerinde sona erecek.
       “Avrupa’nın birçok ülkesinde bisiklet sürücüleri için özel yollar ve trafik işaretleri var, neden Türkiye’de olmasın?" diye yola çıkan bisiklet severler, “Otomobilden in bisiklete bin" sloganıyla, yılın her günü kullanabilecekleri güvenli yollar istiyor.

Bu bir yarış değil

       Şenliğin ev sahipliğini bir devlet okulu yapıyor. Küçükçekmece’deki Zehra Mustafa Dalgıç Ticaret Meslek Lisesi Okul Müdürü Abdullah İnan, iki yıldır bu şenliği sürdürdüklerini söylüyor:
       “Bu bir yarış değil. Amacımız bu sporu yaygınlaştırmak, insanları eğlendirmek ve bisiklete ısındırmak. Bu etkinlik sadece Küçükçekmece’nin değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin etkinliğidir. Şenliğe, kaymakam, belediye başkanı, milli eğitim müdürü de katılacak. O gün ben de bisiklet kullanacağım."

Uygun yol bulunsun

       Bisiklet şenliğinin fikir babası, okulun spor öğretmeni Aslan Kuş. Bu organizasyona ilk başladığında yalnız yürütmüş çalışmaları. En büyük amacı ise, her kesimden vatandaşın bu şenliğe katılımını sağlamak. Söylediğine göre, şenliğe cami imamları da katılacak. Kuş, en azından haftanın belli günlerinde uygun yolların bisiklet kullanıcıları için trafiğe kapatılmasını istiyor. Bu amaçla kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmelere de başlamış.

Bin kişi katılacak

       Şenlik Organizasyon Komitesi’nden Mehmet Çömlekçi, yediden yetmişe herkesin katılabileceği şenliğe bin kişilik katılım beklediklerini söylüyor. Çömlekçi, “Kayıt yapmamızın tek amacı ne kadar kumanya dağıtacağımızı belirlemek. Çünkü hep birlikte piknik yapacağız" dedi.


© 2000 Milliyet