19 Mayıs 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
PKK'ya kucak açtılar

Avrupa Parlamentosu 'Kürt sorununu' yeniden ısıtıyor. PKK, Strasbourg'daki parlamento binasında bir grup parlamenterin desteğiyle yaptığı toplantıyı şova dönüştürdü

GÜVEN ÖZALP Brüksel


dun02.jpg        Kürt sorunu konusunda Türkiye'nin başını en fazla ağrıtan kurumların başında gelen Avrupa Parlamentosu (AP) bir dönem sürekli gündeminde tuttuğu bu sorunu yeniden ısıtmaya başladı. Parlamento bünyesinde bulunan siyasi grupların temsilcilerinden oluşan ve kendilerine "Barış Girişimi" adı veren bir grup parlamenterin Strasbourg'daki AP binasında ev sahipliğini yaptıkları toplantı "PKK'nın siyasi şovuna" dönüştü.
       Silahlı mücadeleyi bıraktığını açıklayan ve siyasi etkinliklere ağırlık vereceğini açıklayan PKK'nın "ilk girişimlerinden biri" olarak adlandırılabilecek bu toplantıya destek veren parlamenterler arasında her zaman Türkiye'yi köşeye sıkıştırma taktikleriyle dikkat çeken İtalyan ve Yunanlı parlamenterler öne çıktılar. "Türkiye'de Barış ve Demokrasi, Kürt Halkına Hak" başlığını taşıyan toplantı "PKK'nın Avrupalı parlamenterlere verdiği brifing" niteliğinde geçti. PKK'nın dış ilişkilerini yürüten isimlerden biri olarak tanınan Rıza Erdoğan, tutuklu eski milletvekili Leyla Zana'nın oğlu Ronay Zana, kendisini fesheden sözde Sürgünde Kürt Parlamentosu temsilcilerinden Musa Kavak'ın katıldığı toplantıda Avrupalı parlamenterlere "Türkiye'ye yapacağınız her temasta bizi de dikkate almalısınız. Kürt sorunu çözülmeden Türkiye'ye demokrasi gelmez" mesajı verildi.
       Çok sayıda Avrupalı basın mensubunun da izlediği toplantı da Avrupalı parlamenterlerin takındıkları tavırlar da Helsinki öncesi dönemi "aratmayacak" nitelikteydi. PKK'yı "cesur bir örgüt" olarak tanımlayan İtalyan parlamenter Luisa Morgantini, örgütün "siyasi mücadelesine destek verileceğini" söyledi. İngiliz parlamenter Sarah Ludford da "Türkiye artık Avrupa Birliği adayı olduğuna göre kendisine baskı yapmaya hakkımız var. Kürt sorunun çözümü için bu fırsatı sonuna kadar kullanalım" diye konuştu. "Anti - Türk lobisinin vazgeçilmez ismi" Yunan parlamenter Efstrtaios Korakas ise "Biz Yunan halkı olarak her zaman Kürt halkının dostu olduk ve olmaya devam edeceğiz. Yunan hükümeti ile halkı karıştırmayın. Yunan hükümeti Öcalan'a ihanet etti. AB'nin Kürt sorunu konusunda Türkiye'ye baskı yapması şart" dedi.
       Parlamenterlerin bundan sonra AP bünyesinde Kürt sorunu konusunda çalışmaların yoğunlaştırılması ve konunun sürekli gündemde tutulmasına çalışacaklarını açıklamaları ise önümüzdeki dönemde bu sorunun Ankara'yı rahatsız edebilecek boyutlara varabileceğinin ilk sinyalleri olarak algılandı.

© 2000 Milliyet