19 Mayıs 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Bütün iktidar Putin'e

Rusya'nın çiçeği burnunda devlet başkanı, ülkeyi oluşturan özerk bölge ve cumhuriyetlerin yetkilerini kendi elinde topluyor

Cenk Başlamış, Moskova


       Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iktidara gelişi üzerinden iki hafta geçmeden arka arkaya, kendi yetkilerini artıran ve federasyon yapısında çok önemli değişiklikler yapan adımlar atmaya başladı.
       Kısa süre önce Rusya'yı yedi idari bölgeye ayıran Putin, önceki gün de, federasyonu oluşturan özerk bölge ve cumhuriyetlerin yetkilerini önemli oranda kısmaya yönelik bir plan açıkladı.
       Putin, televizyonda yaptığı konuşmada, yerel liderlerden oluşan Federasyon Konseyi'nin (senato) yapısını değiştirecek bir dizi yasa hazırladığını söyledi. Buna göre, özerk bölge ve cumhuriyetlerin liderleriyle parlamento başkanları bundan böyle Federasyon Konseyi'nin üyesi olamayacak. Yerel liderler, Federasyon Konseyi'ndeki görevleriyle hem iktidar üzerinde yaptırım gücüne, hem dokunulmazlık zırhına, hem de geniş maddi olanaklara sahip.
       Putin'in sözünü ettiği yasa tasarısı, seçimle işbaşına gelen yerel liderlerin Kremlin tarafından görevden alınmasına da olanak sağlıyor. Putin'in hızlı bir operasyona benzeyen bu girişimleri, 89 özerk bölge ve cumhuriyetten oluşan Rusya'nın yapısını önemli ölçüde değiştirecek adımlar olarak niteleniyor. Bu operasyon pratikte, bütün yetkilerin Kremlin'de, kişisel olarak da Putin'de toplanması, merkezin güçlenmesi ve taşra üzerindeki denetimin sıkılaştırılması anlamına geliyor.
       Putin, bütün bu kararların, Rusya'nın birliğini sağlamaya yönelik olduğunu söyledi. Rusya lideri, daha önce de, "Rusya'nın başından beri süper merkezi bir devlet olduğunu, bu yönetim tarzının Rus halkının genlerinde bulundugunu" açıklamıştı.

© 2000 Milliyet