19 Mayıs 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Cim Bom'un zaferi mazlumları güldürdü

       Galatasaray'ın tarihi UEFA zaferi, bugüne kadar futbolda önemli bir başarı gösteremeyen ülkeleri de hem umutlandırdı, hem de kendilerine güvenlerini tazeledi.
       Futbolun özellikle son yıllarda gözde sporlar arasında girdiği başladığı Arap ülkelerinden Bahreyn'de yayınlanan Gulf Daily News, Ortadoğu'da futbolunun sınırlarını zorlamaya başladığını ifade ederek, bölgeden ilk kez bu kadar büyük bir futbol başarısı çıktığının altını çizdi.
       Malezya'da yayınlanan The Star gazetesi de, Galatasaray'ın müslüman bir ülkenin takımı olduğunu vurgulayarak, "Artık İslam ülkeleri de futbolda söz sahibi" yorumunu yaptı.
       Futbolda son yılların en parlak ülkelerinden biri olarak dikkat çeken Nijerya basınının yorumları ise, bir yandan üzüntü, bir yandan sevinç şeklindeydi.
       Ünlü futbolcuları Kanu'nun Arsenal'li olması nedeniyle Nijeryalıların gönlünün İngiliz takımından yana olduğunu belirten Lagos News gazetesi, az gelişmiş dünyada kısa zaman öncesine kadar sadece Latin Amerika futbolunun egemen olduğunu hatırlatarak, bunu önce Nijerya'nın, şimdi de Türk futbolunun kırdığını yazdı.
       Belki de "sevincini en fazla gösteren" yorum ünyanın öteki uucundaki Sri Lanka'dan geldi. The Straits Times gazetesinin yorumunda GS'lı oyunculardan sık sık "kahramanlar" diye söz edildi ve takımın bir peri masalını hayata geçirdiği yazıldı. Gazete, Galatasaray'ın oyununu da her satırbaşında "mükemmel" sıfatıyla yorumladı.

       Rusya
       İntikam sevinci
       Futbol takımımızın başarısı özellikle futbolda eski görkemli günlerini arayan Rusya'yı da hem sevindirdi, hem de biraz kıskandırdı. Galatasaray'ı Arsenal'e oranla kendilerine daha yakın bulan Rusların bu sonuca sevinmesinin çok özel bir nedeni de var: Rusya'nın ünlü takımı Spartak Moskova, UEFA Kupası'nın daha önceki turlarında Leeds United'a elenmişti. Spartak Moskova yönetici ve taraftarları, havanın soğuk olmasını gerekçe göstererek maçı Sofya'ya aldıran Leeds United'a uzun süredir ateş püskürüyor. Olaylı maçtan sonra Leeds'e elenen Spartak'lı taraftarlar da İngiliz takımına karşı GS'yi desteklediler. Şimdi Rus taraftarlar arka arkaya iki İngiliz takımını yenen GS'nin Spartak Moskova'nın da intikamını aldığına inanıyor. Milliyetçiliğin hızla yükseldiği bu ülkede bazı taraftarlar da, Türk takımının "Batı karşısında" zafer kazandığını vurguluyor. Moskova - Milliyet

       Yunanistan
       Güven aşıladı
       Galatasaray'ın zaferi, Atina'da "Demek ki biz de yapabilirmişiz" şeklinde yorumlanarak Yunanlıları umutlandırdı. Flash Radyo'daki yorumda, "GS'nin zaferi bize ders olmalı. Türkler bu işi becerebiliyorsa biz de yapabiliriz demektir, artık hiç mazeretimiz yok" denildi. Finali naklen yayınlayan Yunan Devlet Televizyonu ET 1'in ünlü spikeri Manolis Mavromatis ise takıma övgüler yağdırdı. Yunan spiker, Galatasaray'ın iyi organizasyonundan, yüzbinlerce üyesinden ve taraftarından Yunan kulüplerinin de örnek alması gerektiğini söyledi. Atina - Milliyet

© 2000 Milliyet