19 Mayıs 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
   SERBEST PİYASA
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Sınai Yatırım Bankası halka arzlara soyundu

Gelecek hafta halka açılacak olan banka, bazı firmalara iştirak edip, halka arzlarında rol oynamaya hazırlanıyor

EBRU SUNGUR


eko02.jpg        Sınai Yatırım Bankası Genel Müdürü Ahmet Türel Ayaydın, mevcut 10 trilyon liralık sermayelerini 22.5 trilyon liraya yükseltip, bankanın yüzde 20’sini halka açaklarını söyledi. Sermaye artırımının 8 trilyonunun iç kaynaklardan, 4.5 trilyonluk kısmının ise halka arzdan karşılanacağını belirten Ayaydın, hisselerin halka arz fiyatının 2 bin 800 lira ile 3 bin 200 lira arasında olacağını bildirdi.
       Halka arzdan elde edecekleri geliri firmalara kredi olarak kullandıracaklarını söyleyen Ayaydın, böylece firma başına verdikleri kredi miktarının da artacağına işaret etti. Önümüzdeki dönemde iştirakçilik politikalarında değişiklik planladıklarını anlatan Ayaydın, şu bilgileri verdi:
       "Bazı firmalara iştirak edip, onların halka arzında rol alacağız. İştirak ettiğimiz bu firmalardaki payımızı halka açacağız, buradan elde ettiğimiz gelirle de yeni firmalara iştirak edeceğiz ve onların halka açılmasını sağlayacağız. Bu Avrupa Yatırım Bankası ile ortak yürüttüğümüz bir proje. "

15’inci halka açık banka olacak

       Sınai Yatırım Bankası borsada halka açık 15’nci banka olacak. Halen bankada, İş Bankası’nın yüzde 60, Akbank, Dışbank, Garanti Bankası ve Vakıflar Bankası’nın da yüzde 10’ar payı olduğunu kaydeden Ayaydın, halka arz sonrasında İş Bankası’nın payının yüzde 48’e, diğer dört bankanın paylarının da yüzde 8’ere düşeceğine işaret etti.
       Halka arzın İş Yatırım’ın liderliğinde gerçekleşeceğini söyleyen Ayaydın, ortak bankaların da eşlider olacağını, ayrıca konsorsiyuma 10 aracı kurumun daha üyelik yapacağını ifade etti. 25 - 26 Mayıs tarihlerinde talep toplanacağını belirten Ayaydın, "Halka arz edilecek hisselerin yüzde 10’u yurtdışındaki kurumsal yatırımcılara, yüzde 10’u yerli kurumsal yatırımcılara, yüzde 20’si alımgücü yüksek yatırımcılara, yüzde 60’ı da diğer yatırımcılara tahsis edilecek" dedi.


© 2000 Milliyet