19 Mayıs 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
   SERBEST PİYASA
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Yeni bir kent doğuyor

Havaalanı inşaatı ile birlikte konut inşasının hızla arttığı Kurtköy'de 100 bin konutluk alan imara açık.


eko06.jpg        Birkaç yıl öncesine kadar yapılaşmanın çok olmadığı Kurtköy tepeleri, gelecek yılın ortasında bitmesi planlanan havaalanı inşasının başlaması ile birlikte dolmaya başladı. Yüzde 30'u dolan ve yaklaşık yedi bin dönüm toplüm alanın bulunduğu ve halen 100 bin konutluk imara açık alan bulunan Kurtköy tepelerinde, 120 adet yapı kooperatifinin inşa ettiği yaklaşık 25 bin konut var. Merkezden toplu konutların yapıldığı alana doğru giden yolun iki tarafında da işyerlerinin yapılandığı Kurtköy'de inşaatların yüzde 90'ı yapı kooperatifleri tarafından inşa ediliyor.

Binalar 4 ya da 10 katlı

       Kurtköy'de hepsi belli bir düzen içinde inşa edilen konutlar, imar planına göre yüksek yerlerde dört kat ya da villa, çukur yerlerde ise 10 kat olarak yapılıyor. Havaalanı inşasının bitmesiyle birlikte değerinin artacağı düşününülen Kurtköy'deki arsa fiyatlarının metrekaresi 10 milyon lira ile 250 milyon lira arasında değişiyor.
       Konutların satış fiyatlarının 11 milyar lira ile 18 milyar lira arasında değiştiği Kurtköy'de, villalar ise ortalama 45 milyar liradan satılıyor. Kiralık konut fiyatı ise aylık ortalama 90 milyon lira.
       Kurtköy'de ilk inşa edilen ve 150 bağımsız bölümden oluşan alışveriş ve işmerkezi Grup Center'de işyerlerinin satış fiyatı metrekare bazında üç bin marktan başlıyor. Kiralık işyerlerinin ise metrekare başına fiyatı 12.5 mark olan merkezde işyerlerinin büyüklükleri 20 ile 200 metrekare arasında değişiyor. Toplu konutların yapıldığı alanda ayrıca ileriye dönük 27 adet temel eğitim ile SSK'nın yeri bulunuyor.


© 2000 Milliyet