19 Mayıs 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
   SERBEST PİYASA
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
GSM'yi alamayanlar T.Telekom'a geliyor

T. Telekom'un blok satışına ilişkin ihale ilanı ay sonuna doğru verilecek


       Türk Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, Telekom'un yüzde 20 hissesine GSM 1800 ihalesinden çok daha fazla ilgi olduğunu belirterek, "GSM 1800 ikinci ihalesinde firmalar teklif vermediler, Hepsi T. Telekom'a doğru yöneldi. Yabancıların da büyük ilgisi var" dedi.
       Alptürk, T. Telekom'un yüzde 20 hissesinin blok satışına ilişkin ihale duyurusunun ay sonunda ya da hazıran başında verilmesi beklendiğini söyledi. Alptürk, GSM 1800 sisteminin çalışmaya başlaması için verilmesi gereken lisans ücretine ilişkin görüşmeler konusunda, son aşamaya gelindiğini söyledi. Alptürk, şöyle konuştu: ''Lisans ücretinin halledilmesi gerekiyordu. Hazine ile o konunun görüşmeleri sürdü, finale doğru geldik. Bu hafta final haftası. Gelişmeler son derece olumlu. Biz, artık kendimizi bu işin bittiğine inandırdık. GSM 1800 konusunda yatırımcı ve altyapıyı hazırlayacak firmaları belirleme aşamasına geldik. Firma veya firmaları tespit edip çok büyük bir hızla hemen sahaya inmek istiyoruz. Kanun gereği, İş Bankası ve Telekom İtalia konsorsiyumu ile Türk Telekom'un aynı tarihte başlaması gerekiyor. Biz, elimizde altyapı imkanları olduğu halde, şu anda herhangi bir faaliyette bulunmuyoruz. Kanunun bize gösterdiği tarihte fiilen başlamış olacağız. Zamana karşı yarışacağız. Bir an önce sistemini bitiren, müşteriyi de ona göre fazla bir şekilde saflarına katacaktır. Bu konuda iddialıyız.''

Alan GSM'ye de ortak olacak

       GSM 1800 şebekesinden birinin yasayla Türk Telekom'a verildiğini anımsatan Alptürk, "T. Telekom'un yüzde 20'sini alan şirket GSM'de de ortak olacak çünkü telekom bir bütündür" dedi.
       Türk Telekom'un karlılığı hiçbir zaman gözetmediğini ifade eden Alptürk, şunları kaydetti: "Türk Telekom'un birinci hedefi, halka en iyi hizmeti vermek olmuştur. 2003 yılının sonuna kadar da 10 milyon aboneye ulaşma iddiasındayız. GSM'yi Türk Telekom'un sahip olduğu farklı bir birim halinde yapılandırmayı düşünüyoruz. Başına belki bir yönetim veya başka bir yönetici koyarız. Kısa sürede karar alabilmesi ve piyasa şartlarına uygun, serbest şekilde hareket edebilmesi bakımından bu birimin genel politikamız içinde bulunmasını istemiyorum. Rakibimizin çok olmasını, mevcut ve piyasaya girecek GSM operatörlerinin çok aktif olmalarını istiyorum. Çünkü, birbirimizle ne kadar çok rekabet edersek Türk insanı bundan o kadar çok yararlanacak, daha iyi hizmeti daha ucuza alma şansına sahip olacak. Önümüzdeki ay, direkt uydudan ABD bağlantılı küresel internet ağına bağlanacak. Böylece, şu anda yurtdışına gidiş-gelişlerde yaşanan yoğunluk bir anda sıfıra indirecek. Internet erişimi, şu anki hızın 2 katından daha fazla bir hızda olacak.

       İhale duyurusu ay sonunda ya da haziran başı
       Blok satış miktarı yüzde 20
       Halka arz miktarı yüzde 14
       Sermaye 80 trilyon lira
       Bu yılki yatırım tutarı 309 trilyon

© 2000 Milliyet