19 Mayıs 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
   SERBEST PİYASA
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
TÜSİAD'ın IMF'den vergi ricası

Ekonomi Servisi


       Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erkut Yücaoğlu, kurumların olağanüstü ihtiyatların sermayeye eklenmesi yerine Maliye'ye vergi olarak ödendiğini belirterek halen yürürlükte olan bu verginin kaldırılması için IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'den yardım istedi.
       "Hükümete bunu böyle yapmayın diyoruz. Fonları sermayeye ekleyemezsek yarın vergi alamazsınız, işletmeci de işletmesini ayakta tutamaz" diyen Yücaoğlu, IMF'nin vergi konusunda söylediklerini gayet mantıklı bulduğunu, ancak gündemlerinde mikro konular olmadığı için sadece hatırlattıklarını dile getirdi.
       Cottarelli'yle görüştükten sonra bir açıklama yapan Yücaoğlu, IMF destekli enflasyonu düşürme programının yatırımları artırma yönündeki etkisinin yılsonuna doğru görüleceğini söyledi. Cottarelli ile ilk dört aydaki ekonomik gelişmeleri ele aldıklarını belirten Yücaoğlu, 2000 yılı hedeflerinin büyük çapta tutturulacağının anlaşıldığını belirtti. Enflasyonun yüzde 25 - 30 aralığında olabileceği, bütçede yaşanan gerçekleşmelerin de ümit verici olduğu konusunda görüş birliği içinde bulunduklarını söyleyen Yücaoğlu, üretimin ilk üç ayda canlandığını, ancak reel yatırımların henüz başlamadığını dile getirdi.
       Hükümetin yatırımcıları çekmek için mevzuatta değişiklik ihtiyacı olduğuna değinen Yücaoğlu, halen bir yatırımın onayı için 116 imzadan geçmesi gerektiğini hatırlattı.© 2000 Milliyet