29 Nisan 2000 Cumartesi 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
   SERBEST PİYASA
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Üç günlük maraton

sabuncu.jpg        Piyasalar mayısın ilk üç gününe kilitlendi. Siyasette uzlaşma, ekonomide iyileşme ve uluslararası kredi derecelendirme şirketlerinin Türkiye ile ilgili olumlu açıklamaları borsayı ateşledi. Borsa, mayıs ayına büyük umutlarla giriyor. Daha nisanın sonunda ilk müjdeli haberi IMF'den alan borsa, mayısta tarihi rekorlarını kırmaya aday. Cumhurbaşkanlığı ikinci tur oylaması, dördüncü GSM ihalesi ve nisan ayı enflasyon rakamları ilk üç günde belli olacak.
       Geçen hafta, beş siyasi partinin cumhurbaşkanlığı için Ahmet Sezer'in üzerinde anlaşması ve Sezer'in ilk tur oylamada 281 oy alması umutları artırdı. Piyasalar siyasette yeni bir kaos beklemiyor.
       Bunun yanında uluslararası reyting kuruluşlarından Standard and Poor's ve Fitch IBCA'nın Türkiye'nin uzun vadeli kredi notunu yüksetmesi ibreyi yeniden borsaya yöneltti. Hisse senetleri geçen hafta yüzde 13.10 prim yaptı. İMKB - 100 Endeksi de 2.220 puanlık artışla 19.205'e yükselirken, tarihi rekoruna da yakınlaştı. Endeks 17 Ocak'ta gün içinde 20.500'e kadar ulaşmıştı.

Rekor haftası olabilir

       Mayıs ayının ilk haftasında oldukça önemli haberlere merhaba diyecek olan borsa, tüm tarihi rekorları kırmayı deneyecek. Cuma günü IMF'den "aferin" alan Türkiye'nin ilk çeyrek performansının IMF kriterlerine uygun olması piyasalarda önemli bir haber olarak algılanacak.
       Gelelim dördüncü GSM ihalesine. İhaleye katılacak gruplar dördüncü GSM'i almak için kıyasıya rekabet edecek. 2 milyar 525 milyon doların üzerinde gelebilecek bir rakam 2000 yılı özelleştirme hedefinin aşılmasını sağlayacak. İhaleye giren devlerden farklı gruplarda yer alan Koç ve Sabancı yabancı ortaklarını gerekçe göstererek bu rakamı vermeyeceklerini söylüyorlar. Haklılar. Çünkü yabancılar kendilerini 'üçüncü kuşak cep telefonu' olarak adlandırılan yeni sistemlerin ihalelerinde test etmek istiyor. Ulaştırma Bakanı benim de katıldığım özel bir yemekte 'üçüncü kuşak cep telefonu ihalesinin bu yıl çıkmadan Türkiye'de de yapılacağını' söyledi. Zaten Ağustos sonuna kadar Türk Telekom'un ihalesinin de tamamlanacak olması ister istemez dikkatleri bu ihalelere çevirdi.
       Sonuçta salı günkü ihalede 'alabiliriz' diyen tek grup olarak GENPA gözüküyor. Bekleyip göreceğiz.
       Çarşamba günü nisan ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Yıllık bazda enflasyonun düşük çıkması halinde borsa bunu alım yönünde değerlendirecek. Yaz aylarına doğru enflasyonun düşüş trendi devam edecek. Hatta eğer büyük bir aksilik olmazsa Temmuz ayında 'eksi enflasyon' bile bekleniyor. Enflasyonun hedeflendiği gibi yüzde 20'lerde çıkmasa bile yüzde 35 sınırını aşmayacağı bunun da başarı kabul edileceği konuşuluyor.© 2000 Milliyet