Milpa
19 Mayıs 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 KENT HABERLERİ
 SAĞLIK
 ÇEVRE
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Güniz Sokak fişlenecek

9. Cumhurbaşkanı Demirel'in tüm komşuları güvenlik soruşturmasından geçirilecek. Termal kameralarla donatılan Demirel'in evinin bulunduğu sokağa giren tüm araçlar da saptanacak

SERPİL ÇEVİKCAN Ankara


       Görevini Ahmet Necdet Sezer'e devrederek Güniz Sokak'a yerleşen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, çok sıkı koruma çemberine alınacak. Sokakta yer alan ev ve işyerlerindeki herkes güvenlik soruşturmasından geçirilecek. Sokağa giriş çıkış yapan tüm araçlar saptanacak. Termal kameralarla donatılan evin çevresinde, istihbaratçılar, öncüler, bombacılar ve karşı saldırı timinin (CAT) "en iyilerinden" 38 kişi görev yapacak.
       Demirel'in Koruma Müdürü Şükrü Çukurlu, Ankara Emniyeti'nin istihbarat birimi aracılığıyla, eve yakın bölümlerin tamamında güvenlik çemberi oluşturacak. Bu çerçevede öncelikle, Hilton Oteli'nin bulunduğu Tahran Caddesi'nden başlayan ve beş sokakla kesildikten sonra Esat Caddesi'nde biten Güniz Sokak'ın Demirel'in evine yakın bölümlerindeki konutlarda yaşayan herkesin, sürekli misafirleri de dahil olmak üzere sicilleri çıkarılacak. Aynı işlem işyerleri için de geçerli olacak.

Nöbetli koruma

       Güniz Sokak'taki evlerde yaşayan ve işyerlerinde çalışanların araçlarının da renk, marka ve plakaları tek tek saptanacak. Misafir araçlar için de geçerli olan işlem, özellikle "bombalı saldırı" olasılığına karşı yapılacak.
       Yakın koruma sekizer kişilik ekiplerce "nöbet" esasına göre yapılacak. Bunlardan dördü öncü istihbarat ekibi olacak. Ekipte karşı saldırı timi (CAT) olarak adlandırılan ve ABD başkanlarının korunması esasına göre eğitilen cumhurbaşkanlığı timinden bir grup da yer alacak. Ayrıca "hassas koruma" çerçevesinde Emniyet Genel Müdürlüğü'nden istenen beş görevli de Güniz Sokak 31 numaradaki ev çevresinde 24 saat boyunca tetikte olacak.

Güvenlik'ten Çukurlu sorumlu

       Çukurlu, 12 Eylül öncesi Başbakanlığı döneminde Demirel ile çalışmaya başladı. Yasaklı yıllarında Demirel'i Güniz Sokak'ta ziyaret ettiği için "sürülen" Çukurlu, yasakların kalkmasından sonra koruma müdürü olarak yeniden Demirel'in yanında görev aldı. 1991 seçimlerinden sonra Başbakanlık Koruma Müdürü olan, ardından Demirel ile Köşk'e çıkan Çukurlu, İzmit'teki suikast girişiminde Demirel'e siper olarak yaralandı. Çukurlu son olarak, İstanbul'daki bir törende merdivenlere takılan Demirel'in yüz üstü yere düşmesini önledi.

© 2000 Milliyet