14 Temmuz 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 RATİNG CANAVARI
 GÜNÜN FİLMLERİ
 TV'DE BUGÜN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 MİLLİYET 50. YIL
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
ekran1.jpg Mesleğini konuşturuyorTGRT’de iki yıldır hava durumu tahminlerini meteoroloji mühendisi Özgül Menderes hazırlayıp sunuyor
Yaklaşık iki yıldır TGRT’de hava durumunu sunan Özgül Menderes, meteoroloji mühendisi olduğu için hava tahminlerini de bizzat yapıyor. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği’ni bitiren 24 yaşındaki Menderes, "hava durumu"nu konu alan ve haber bültenlerinden bağımsız (mesela haftalık) bir TV programı tasarlıyor.
Bu işe nasıl başladığını Menderes şu sözlerle anlattı: "Bir ara, hava durumu bültenlerini Hülya Uğur gibi isimler sunmaya başlamıştı. Bence bu iş, konunun uzmanları tarafından yapılmalıydı. Ekrana çıkmayı da istiyordum ve böylece başladım." Menderes, şu anda bir meteoroloji mühendisi tarafından hazırlanıp sunulan tek "hava durumu" bültenine imza attığını da vurguladı.


"Bu sıcaklar normal"
Bültenlerin içeriğinden de söz eden Menderes, "Havanın durumunu, bilimsel temellere dayanarak anlatıyoruz. Ama mesela böyle sıcak havalarda insanların ne yapması gerektiğine de yer veriyoruz. ‘Yüksek basınç etkisi...’ gibi cümleler kurup bırakmıyoruz, bunun ne olduğunu açıklıyoruz" dedi. Menderes bültende, evinde klima olmayan yaşlıların, öğle saatlerini klimalı bir alışveriş merkezinde geçirmesi, sokağa çıkarken "etkinliği yüksek" güneş kremleri kullanılması, bol bol sıvı tüketilmesi gibi önerilere de yer veriyor.
İnternetteki radar görüntülerinden de yararlandığını söyleyen Menderes, "Yaşadığımız sıcaklıklar ‘normal’ bir durum, yılda üç dört kez sıcaklıklar böyle düşüp çıkabilir. Son yüzyıllarda Dünya’da sıcaklık ortalamalarının yükseldiği doğru, ama henüz tehlikeli bir noktaya gelmedi. Ayrıca 11 yılda bir güneşteki patlamalar en üst düzeye ulaşır, bu yıl da bunu yaşıyoruz" şeklinde konuştu.ekran2.jpg Sezen ve Avşar Kızı ile yeniden


"Zaga"da, bu hafta da "seçmeler" var. Yapımda Okan Bayülgen’in Sezen Aksu ve Hülya Avşar’la yaptığı sohbetlerden kesitler yer alıyor
Okan Bayülgen, yaz aylarında uzun süreli tatil yapmıyor, arada canlı yayına mola verip, eski bölümlerden en çok istek alan söyleşilerden kesitler ekrana getiriyor. Bu hafta da durum böyle.
"Zaga"da bu gece, iki ünlü isim bir kez daha ekrana gelecek: Sezen Aksu ve Hülya Avşar... İki sanatçının Bayülgen’in ve telefon eden hayranlarının çeşitli sorularına yanıt verdikleri programlar, başından sona kahkahalarla izlenmişti. İşte o programların en keyifli bölümleri bu gece bir kez daha karşınızda olacak.
"Aile", dolmuş ve minübüslerin toplum hayatındaki faydalarından söz ederken, "Zuzaylılar" da toplu taşıma araçlarının önemi hakkında görüş bildirecek. "Vampir Alemi" ise isim - şehir oyununun yeni versiyonlarıyla ekrana gelecek.
ZAGA KANAL D / 22.45ekran3.jpg Gelecek de bir gün gelecek!


Yeni mezun beş yakın arkadaşın öyküsünü anlatan film, özellikle genç izleyicilere mesaj gönderiyor
Bu filmde, beş arkadaşın öyküsünü izleyeceğiz. Her genç gibi onların da gelecekle ilgili beklentileri vardır. Üstelik bunlara kavuşmak için kendilerine göre planlar yapmışlardır, ama karşılarına sık sık engeller çıkmaktadır. Daha önemlisi, şimdi gençleri bir seçim beklemektedir: Bıkıp pes etmek mi, yoksa direnmek ve engelleri aşmak mı?
Bugünlerde tüm haber bültenlerinde diploma törenleri, havaya atılan kepler ve pırıl pırıl genç insanlar görüyoruz. Kuşkusuz onların da beklentileri var, bu film de (espriler, kahkahalar arasında) onlar için önemli bir şey söylüyor. Amacınız neyse, önce "makulü, normalde arayın", sonra şunu unutmayın: Her an bir terslik çıkabilir, hedefe doğru giderken düşebilirsiniz, her şey bitti zannedersiniz ama bu yanlış olur. O zaman şu ünlü sözü hatırlayın: "Düşmek önemli değildir, düşüp de kalkmamak önemlidir"... Film bunları düşündürüyor.


B Planı
Orijinal Adı: "Plan B"
Oynayanlar: Jon Cryer, Lisa Darr, Lance Guest
Yönetmen: Gary Leva
21.40 BRT / DUYGUSALekran4.jpg Çimden kum sahalara: Plaj futbolu


Alanya’da gerçekleştirilecek Uluslararası Plaj Futbolu Turnuvası’nı Kanal D canlı yayınlayacak. İlk maç bugün Türkiye ile Almanya takımları arasında oynanacak
İLK kez 1992 yılında düzenlenen plaj futbolu, sporseverlerden büyük ilgi gördü. Bu yıl 14 - 16 Temmuz tarihleri arasında Alanya’da gerçekleştirilecek Uluslararası Plaj Futbolu Turnuvası’nı Kanal D canlı yayınlayacak. Dünya Şampiyonu Brezilya, son Avrupa Şampiyonu İspanya, Türkiye ve Almanya’nın katılacağı turnuva, ülkemizde ilk kez yapılıyor. Brezilya’dan Junior, İspanya’dan Salinas, Almanya’dan Michael Rummenige, Türkiye’den Cevat Prekazi, Simoviç ve İlyas Tüfekçi gibi ünlü futbolcuların forma giyeceği turnuvada ilk karşılaşma bugün Türkiye ile Almanya arasında oynanacak.
KANAL D / 17.00

© 2000 Milliyet