14 Temmuz 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 TURİZM
 PAZAR SOHBETİ
 MİLLİYET 50. YIL
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Kestir, gerdir, kazan!

Estetik uğruna harcanan paralar boşa gitmiyor. Her neşter beraberinde güzellik, şöhret ve para da getiriyor

NURDAN AKINER


mag01.jpg        Kadınların çağlar boyu süregelen güzel görünme, kusursuz olma tutkusu tıptaki gelişmelerle de beslenince, 'doktor beni baştan yarat' diyenlerin sayısı da arttı. Ancak kimileri zamana direnen görünüm özledi, tıpkı Türkiye'nin süperstarı Ajda Pekkan gibi...

       17 operasyon
       12 Şubat 1946'da doğan Ajda Pekkan, yüzüne ilk estetiği henüz 21 yaşındayken 1967'de yaptırdı. Yayvan burun kanatlarını yukarı doğru çeken bu ameliyat onun ilk estetik operasyonuydu ama son değildi. Geçtiğimiz günlerde tanınmamak için peruk ve gözlük takarak gizlice Amerikan Hastanesi'nde yatan süperstar, yeni bir rötuş yaptı görünümüne. 1967'den 1992'ye kadar 25 yılda tam 17 estetik operasyon geçiren Pekkan'ın, 1992'den sonraki operasyonlarında Marmara'daki fay hattı gibi sismik boşluk var. Diğer bir deyişle her yeni ameliyat bir diğerini gerektirdi ve sanatçı, burun operasyonundan kırışan yüze doku transferine, kalçalardan vakumla yağ aldırmaya, hatta dizine bile estetik yaptırmaya kadar acı veren pek çok operasyon geçirdi.
       Pekkan, o kadar değişti ki, bu yüzden kendisi için Pınar Çekirge ve Nuh Köklü tarafından 1998'de yazılmış kitaba "Profili Olmayan Kadın" ismi verildi.
       Estetiğe karşı olduğunu her fırsatta dile getiren Emel Sayın, mecbur kalınca ameliyata hayır diyemedi. Sayın'ın bilinen operasyonları burun düzelttirme ve gıdı aldırma. Bir zamanların tombul yıldızı Harika Avcı ve Deniz Akkaya da kendini tepeden tırnağa estetikle yeniden yaratanlardan.
       "Mum Kokulu Kadınlar" filmiyle Altın Portakal kazanan Hande Ataizi, popüler olunca güzellik uğruna operasyon geçirmekten çekinmedi. Önce 1997'de tombul yanaklarını incelttirdi. Ardından iki kez operasyon geçirerek kemerli burnunu düzelttirdi, göğüslerine silikon taktırdı ve son olarak da dişlerini yaptırdı.

      
       Güven veriyor
       Silikon, kadınlara objektifler karşısında güven verdi. En ünlü silikon ise Sevda Demirel'inkiler oldu. Silikonları patlayan Demirel doktoru Baki Çokneşeli'yle mahkemelik oldu. Dava dört yıl sürdü, sonunda Demirel, doktoruna hakaretten 500 milyon lira tazminata mahkûm oldu. Doktor suçsuz bulundu.
       Silikonlular arasında Emel Müftüoğlu, Ebru Gündeş, Ebru Şallı, Ceylan ve İzel de bulunuyor.
© 2000 Milliyet