10 Eylül 2000 Pazar 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 PAZAR SOHBETİ
 MİLLİYET 50. YIL
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Tarzanlar: Mahşer günü yakın

MURAD DOĞUKANLI TUNCAY DAĞLI UFUK AKTUĞ Adana İskenderun DHA


hab02.jpg        Adana Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nden özel bir ekibin ortaya çıkardığı Tarzanlar Çetesi'nin Susurluk bağlantısını araştırmak üzere iki mülkiye müfettişi görevlendirilirken zanlılara tatbikat yaptırıldı.
       Adana'ya dün gelen İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin, özellikle çetenin Susurluk bağlantısı, seri numarası silinmiş Uzi marka suikast silahıyla Başbakan korumalarının kullandığı Agram 2000 Luger marka silahın üzerinde durduğu, gözaltındaki polislerle ilgili olarak da soruşturma yapacağı öğrenildi.
       Adana'da dün yoğun güvenlik önlemi altında önce iki kişinin öldürülüp beş kişinin yaralandığı Debboy Caddesi'ne götürülen çelik yelek giydirilmiş çete üyeleri İskender Hasırcı, Levent Özcanlı, Özkan Özçin, Mahir Güneri, Turgay Özcanlı, Hanifi Tezkorkmaz ve Resul Demirci, olayları nasıl gerçekleştirdiklerini anlattı.
       Hasırcı 1 Temmuz 1998'de Debboy'daki saldırıda, Şirinler çetesinden Kemal Aksoy'un kurtulduğunu ancak karşılaştığı ilk yerde ağzına kurşun sıkacağını belirterek, "Kemal ölmedi ama inşallah bir dahaki sefere. Mahşer gününü kuracağız. Bir ay sonra görüşürüz" dedi.
       Tatbikatlar sırasında çete mensuplarından Özkan Özçin de, "Şirinler mafyası bitecek" diye bağırdı.
       Çete üyeleri daha sonra 12 mayıs 2000'de bombaladıkları İnönü Parkı karşısındaki Aksoylar İnşaat bürosuyla Dörtyol kafeteryaya götürüldü. Buradaki eylemlerinini anlatan çete üyesi eski gazeteci Özcanlı, bombayı kafetaryanın tuvaletine nasıl koyduğunu gösterdi.
       Atatürk Caddesi'ndeki Gülbahçesi Sitesi'ndeki Aksoy'lara ait büro yerine yanlışlıkla yakındaki bir kuaförü bombalayan Hasırcı, Şirinler çetesinin PKK'lı olduklarını belirtip, "Mahşer günü yakın" diye bağırdı. Sanıklar daha sonra emniyet müdürlüğüne götürüldü. Çete üyelerine önceki gün de Hatay İskenderun'da tatbikat yaptırıldı.

Çetenin eylemleri

       Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Tarzanlar çetesinin gerçekleştirdiği eylemler şöyle:
       * 1 Eylül 1995'te Yeşilyurt mahallesi 659/14 sokak içinde Kırık Mehmet lakaplı Mehmet Fakıoğlu'nun ailesi ile kendisine yönelik bombalı ve silahlı saldırı. * * 21 Ekim 1995'te, Kurtuluş mahallesi 298 sokakta Ful apartmanı zemin kattaki Sancak inşaat şirketine ait büro içinde Mehmet Fakıloğlu'nun öldürülmesi.
       * Yumurtalık Botaş tesisleri yolu üzerinde Osman Paşabeyoğlu'nun tabanca ile vurularak öldürülmesi.
       * 1 Temmuz 1998'de Debboy caddesinde Mehmet Ekin ve İhsan İpek'in öldürülmesi, Kemal Aksoy, Kadir Aksoy, Adnan Aksoy, Ekrem Aksoy ve Erol Aydın'ın yaralanması.
       * 1 Mart 1999'da İskenderun ilçesinde Ali Adalı'ya ait Mercedes marka otomobilin Kalaşnikof silahlarla taranması, 2 kişinin yaralanması.
       * 12 Mayıs 2000'de Aksoylar İnşaat bürosu, Dörtyol Kafeterya ve Gülbahçeliler Derneği'ne 3 ayrı bombalı saldırı düzenlenmesi, 4 kişinin yaralanması."

© 2000 Milliyet