16 Eylül 2000 Cumartesi 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 PAZAR SOHBETİ
 MİLLİYET 50. YIL
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
'Kardeş' RP'den Merve'ye destek

Merve Kavakçı’nın parlamentoya alınmayışını eleştiren Rusya Refah Partisi lideri Niyazov: “Bizim öğretmenimiz Erbakan’dır"

CENK BAŞLAMIŞ Moskova


hab07.jpg        Adını Türkiye’deki ‘Refah Partisi’nden alan Rusya Refah Partisi’nden vatandaşlıktan çıkarılan Merve Kavakçı’ya destek geldi.
       Türkiye’nin içişlerine karışmak istemediklerini söyleyen Refah Partisi lideri Abdülvahit Niyazov, Merve Kavakçı ile ilgili soruyu yanıtlarken şunları söyledi: “Türk demokrasisinde anlayamadığımız şeyler var. Türk geleneklerine uygun giyinen Merve Hanım parlamentoya alınmıyor. Ama, Antalya’daki plajlarda Türk kadınları yarı çıplak güneşleniyor. Demokrasi bu mu?"

       ‘Amerikan oyunu’
       Rusya Parlamentosu Duma’da 12 üyeyle temsil edilen Refah Partisi, bazı haberlere göre, Milli Güvenlik Kurulu’nun son toplantısında gündeme geldi ve Türkiye’deki radikal dincilere yardım veren yabancı örgütler arasında sayıldı.
       “Türkiye’de bizi iyi tanımıyorlar" diyen Niyazov, bu suçlamayı reddederken kendilerini şöyle tanımladı: “Partimizle ilgili söylentiler herhalde geçmişte Refah, şimdi de Fazilet’le olan ilişkilerimizden kaynaklanıyor. Amerika ve NATO yanlısı lobinin Türkiye’de İslam’ın yeniden doğuşuna nasıl baktığını biliyoruz. Ancak bu böyle sürmeyecek, Türk halkı kendi önceliklerini belirleyecek."

       Öğretmen Erbakan
       Niyazov, kendisiyle bir kaç kez görüştüklerini belirttiği Necmettin Erbakan’dan da övgüyle söz ederken, “Sayın Erbakan Rusya’daki Refah hareketine, bir öğretmenin öğrencilerine davrandığı gibi yaklaşıyor. Kanımızca Necmettin Bey, İslam dünyasının gelecekteki imajını bugünden yaratan bir kişidir" diye konuştu.


© 2000 Milliyet