20 Ekim 2000 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 PAZAR SOHBETİ
 MİLLİYET 50. YIL
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Düşük haplarına dikkat!..

Türkiye’de düşük haplarının kullanımı, 10. haftaya kadar yasal. Ancak uygun sağlık koşullarında ve doktor denetiminde yapılmazsa, ciddi sorunlara yol açabilir

Sağlık Hattı / LEYLA ATAMAN


sag01.jpg        ABD’nin 1989’da yasakladığı RU-486 kürtaj hapına geçtiğimiz günlerde yeniden yeşil ışık yakması, yeni bir tartışma başlattı. İki aylığa kadar hamilelikleri sonlandıran bu ilaç, henüz Türkiye’de yok. Ancak bizde de bu amaçla kullanılan pek çok ilaç mevcut. Hap yöntemiyle yapılan düşüklerin sağlığa zararları, ne zaman kullanılabileceği ve yan etkileri konusunda Göztepe SSK Hastanesi Kadın Doğum Kliniği Şef Yard. Uz. Dr. Kadir Güzin şunları söyledi:
       “Sağlık Bakanlığı aile planlaması kanunu, 10. haftaya kadar gebeliklerde eşin izni ve 18 yaşından küçükse ailenin rızasının alınması koşuluyla düşük yaptıran hapların kullanımına izin veriyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, bunların doktor denetiminde, uygun sağlık koşullarında uygulanmasıdır. Maalesef kadınlarımız bu ilaçları gelişigüzel eczanelerden alıp kullanmaya çalışıyor ve sağlıklarını tehdit altına sokuyorlar. Bu haplar gebeliği, kanama ile sonlandırdığı için bilinçsizce alınırsa aşırı kanama ve şok ölüme neden olabilir. Rahimdeki aşırı kasılmalarla hayati tehlike baş gösterir ve kanın azalmasına bağlı ‘hipovolemik’ denen ani ölümler ortaya çıkabilir. Hele de kadın, rahim ameliyatı veya sezaryen doğumu geçirmişse, çok dikkatli olmalıdır. Çünkü bu ilaçlar endometrium dediğimiz rahim içi zar dokusunu bozar, embriyonun bu bölgede tutunmasını engeller, böylece kanama ile birlikte gebeliği sonlandırır. Yüzde 98 oranında da etkili olurlar."
       Hapların 10. haftadan sonra kullanımının bazı koşullara bağlı olduğunu belirten Dr. Güzin “Bu süreyi aştıktan sonra bu ilaçlar, ancak sakat veya ölü bebeği doğurmak için kullanılabilir" dedi.

       Kanamaya dikkat!
       Dr. Güzin düşük yaptıran ilaçlar hakkında şu bilgileri verdi: “Türkiye’de ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde kullanılan ‘morning after pill’ adı verilen uygulamalar var. Bunlar bildiğimiz doğum kontrol haplarıdır, ancak yoğun dozda ve iki gün süreyle kadına verilir. Tedbirsiz cinsel ilişkiden sonra bunlar alınabilir. Ancak çok sık alınmaya kalkışılırsa rahim ağzında yumuşama, gevşeme ile atoni dediğimiz duruma yol açar, ki bu da fazla kanama yapar.
       Etkisini 5-8’inci haftalarda gösteren, Türkiye’de bulunmayan RU-486’yı bazı hastalar, ilacın üretildiği Fransa’dan getirtiyorlar, bunları duyuyoruz. Gebeliğin 5-6-7-8’inci aylarından sonra ise prostaglandin türevi olan misoprostol aktif maddesi içeren, aslında mide ülserine iyi gelen bir hap kullanılıyor. Ancak ölü bebek doğurtmak hariç bu hapın kullanımı yasal değildir."

       Bazen hayat kurtarıyor
       Dr. Güzin, prostaglandin içeren ilaçların kullanılma koşullarını şöyle anlattı:
       “Bu tür haplar ehil ellerde kullanılırsa gerçekten anne sağlığını kurtarıcıdır. Ölü bebeği doğurtmak için kullanılır. Çünkü ölü bebek anne karnında uzun süre kalırsa anneyi de zehirleyerek öldürür. Ya da annenin şekeri varsa ve şeker krizine girerse, bebek solunum güçlüğü çeker. Doğumu hızlandırmak için yine bu haplar kullanılır. Bir diğer kullanılma şekli de tansiyonu aşırı derecede yükselen anneye bu ilaç yardımıyla doğum yaptırılır. Annenin tansiyonu normale döner, hayatı kurtulur. Kadınlara tavsiyem kesinlikle doktora danışmadan bu hapları almaya kalkmamaları."

       RU-486’ya onay
       Amerİkan Gıda ve İlaç Bölümü’nün (FDA), 1989’da yasaklanan RU-486 kürtaj hapına geçtiğimiz günlerde yeniden yeşil ışık yakması, yeni bir tartışma başlattı. Muhafazakâr çevrelerin kullanımına karşı çıktığı hap, 1988’den beri Avrupa ülkelerinde ve İsrail’de kullanılıyordu. Miferprex adlı etken maddeyi içeren ve iki aylığa kadar hamilelikleri sonlandıran ilaç, henüz Türkiye’de yok. Ancak bizde de bu amaçla kullanılan pek çok ilaç mevcut.

       Türkiye’deki ilaçlar
      
  • İlişkiden ilk 72 saat içinde yutulan kanama yaptıran östrojen hapları.
  • Hamileliğin 3-4. ayında yutulan, Türkiye’de kullanım izni olmayan RU-486 hapı.
  • Sadece acil durumlarda kullanılan ilaçlar. Prostaglandin türevi içeren bu haplar, gerektiği zaman 5. aydan 8. aya kadar kullanılabiliyor.

  • © 2000 Milliyet