30 Ekim 2000 Pazartesi 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 PAZAR SOHBETİ
 MİLLİYET 50. YIL
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Müdür giriyor suçlu çıkıyor

Bayrampaşa Cezaevi'ne son yıllarda atanan müdürlerden çoğu yargılanıyor. Yargılananların büyük bölümü diğer illerdeki cezaevlerine sürüldü

ŞÜKRAN ÖZÇAKMAK İstanbul


       Türkiye'nin olaylı cezaevlerinden biri olan Bayrampaşa Cezaevi, kendisini yönetenleri de sabıkalı konuma sokuyor. Sürgünler nedeniyle görev süresi bir yılı aşan müdür sayısı bir elin parmaklarını doldurmuyor.
       Bayrampaşa Cezaevi'ne atanan müdürlerin birçoğu, haklarında açılan onlarca davaya karşın başka bir cezaevine ikinci müdür olarak atanıyor. Müdürlerin bir kısmı da cezaevinin ortamına dayanamadığından tayinini istiyor.
       Bayrampaşa Cezaevi'nde geçen yıl tutuklu bulunan Alaattin Çakıcı'nın yeğeni Kenan Ali Gürsel'den aldığı para karşılığı mahkumların sevklerini yaptığı iddiasıyla açığa alınan ve yargılanması süren Bayrampaşa Kapalı Cezaevi eski Müdürü Muammer Seyidoğlu, Eskişehir Açık Cezaevi'ne ikinci müdür olarak tayin edildi.
       Gürsel'in öldürülmesiyle ilgili sanık olarak yargılanan Bayrampaşa Özel Tip Cezaevi Müdürü Mahir Özdağ da Kırklareli E Tipi Cezaevi'ne ikinci müdür olarak atandı. Özdağ'ın Çakıcı'nın yeğeni Kenan Ali Gürsel ile telefon konuşması yaptığı, bazı mahkumlara ayrıcalıklı davrandığı iddia edildi.

       Örgüte yardım ve yataklık
       Özel Tip Cezaevi'nde görev yapan Birinci Müdür Ali Birincioğlu hakkında ise rüşvet almak, mahkumlara ayrıcalıklı davranmak, yasadışı örgüte yardım ve yataklık etmek suçlarından dava açıldı. Bakanlık müfettişleri tarafından açığa alınan Birincioğlu, dava sonuçlanmadan görevine iade edilerek, Tunceli Cezaevi'nde ikinci müdür olarak gönderildi.
       1993 sonunda, bir dergideki haberi değerlendiren bakanlık müfettişleri, Bayrampaşa Özel Tip Cezaevi Birinci Müdürü Yılmaz Barut hakkında soruşturma başlattı. Mahkumlara ayrıcalıklı davrandığı, rüşvet aldığı gerekçesiyle açığa alınan Barut, daha sonra Buca Cezaevi'ne ikinci müdür olarak atandı.

       Firari müdür
       1995'te cinayet amacıyla cezaevine sokulan silahı, tetikçinin başka bir cezaevine nakledilmesinden sonra dışarı çıkarmak isterken yakalanan Bayrampaşa Cezaevi Birinci Müdürü Fesih Güven 5 yıl 6 ay hapse mahkum oldu.
       Eyüp Ağır Ceza Mahkemesi, görevini kötüye kullandığı ve rüşvet aldığı iddiasıyla mahkum edilen Güven'in yakalanma yazısını hazırlarken, Adalet Bakanlığı da göreve iade edildiğini bildiren yazı yayınladı.
       Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, daha sonra hatasını gazete ilanıyla düzelterek Güven'i görevden azlettiğini bildirdi. Firari müdür halen polis tarafından aranıyor.

       Yeni müdür tayinini istedi
       Kapalı cezaevi ve siyasi tutukluların bulunduğu bölümlerden sorumlu Cezaevi Birinci Müdürü Vedat Erarslan'ın da tayinini istediği iddia edildi. 16 infaz koruma memurunun mahkumlar tarafından rehin alındığı isyan sırasında izinli olan Erarslan'ın, başka bir cezaevine tayin edilmesine gerekçe olarak, cezaevinde sık sık çıkan olaylar nedeniyle kalp hastası olmasını gösterdiği belirtildi.

       Say sayabilirsen
       Özel tip, siyasi ve kapalı cezaevi olarak üç ayrı kısmı bulunan Bayrampaşa Cezaevi'nde 1993'ten itibaren çeşitli nedenlerle tayinleri çıkan müdürlerin isimleri şöyle:
       Kapalı kısım: Veli Bektaş, Yılmaz Polat, Hafit Kaya (Bacağından vurulmuştu. Dava Eyüp Adliyesi'nde sürüyor), Nevzat Güngör, Mehmet Kösecioğlu (Tayinini istedi), Muammer Seyidoğlu, Vedat Erarslan (İzinli).
       Özel tip: Yılmaz Barut (Rüşvet iddiasıyla açığa alınıp tayin edildi), Mustafa Yeleğen, Ali Birincioğlu (Rüşvet ve örgüte yardım yataklık iddiası), Mahir Özdağ (Çakıcı'nın yeğeninin öldürülmesi olayı nedeniyle tayin edildi), Yusuf Bulut, Duran Ceylan (Görevde).
       Siyasi kısım: Cabbar Özer (Yasadışı örgüt üyesi 6 kişinin firarı nedeniyle açığa alındı ve mahkumlarla birlikte 104 sanıklı davada yargılandı), Nevzat Güngör (3 ay müdürlük yaptı), Ali Muhlis Övmen, Ali Şanoğlu, Cahit Açıkel (Açıkel'in tayininden sonra siyasi kısım ve kapalıya tek müdür bakıyor).

© 2000 Milliyet