25 Kasım 2000 Cumartesi 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 EĞİTİM
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 OKUR TEMSİLCİSİ
 ÇİZERLER
 SAĞLIK
 MAGAZİN
 OTOMOBİL
 ASTROLOJİ
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 VİTRİN
 TEKNOLOJİ
 İŞ YAŞAMI
 PAZAR SOHBETİ
 MİLLİYET 50. YIL
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
Dişi ‘Pokemon’ da yumuşak indi

Yedi yaşındaki Seda, ‘Pokemon’um’ diyerek 5. kattan atladı ve sadece ayağı kırıldı. Aman çocuklar, artık yeni bir Pokemon’a ihtiyaç yok

REŞİT ÇELEBİOĞLU Kilis DHA


yas05.jpg        Kilis’te, kendini çizgi film kahramanı Pokemon zanneden 7 yaşındaki Seda Aykanat, apartmanın 5. katından atladı. 500 Evler semtindeki evlerinin önünde pokemon kartlarıyla oynayan ilkokul 1. sınıf öğrencisi Seda arkadaşlarına, “Ben süper Pokemonum. Şimdi Pokemon gibi uçacağım" dedi. Daha sonra apartmanın 5. katına çıkıp, “Bakın nasıl uçuyorum. Ben Pokemonum" diyerek kendisini boşluğa bıraktı.

       ‘Yasaklansın bu Pokemon’
       Yumuşak toprağa düşen küçük çocuk, derhal Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. İlk tedavisinden sonra Gaziantep Konukoğlu Tıp Merkezi’ne sevk edilen Seda’nın sağ ayak bileğinin kırıldığı belirlendi.
       Seda’nın Sayısal Loto bayiliği yapan babası Mahsur Aykanat, olanlara inanamadığını söylerken, babaannesi Ezo, Pokemon adlı çizgi filminin bir an önce yayından kaldırılması gerektiğini savundu.

       ‘İyileşeyim yine uçacağım’
       Hasta yatağında arkadaşları tarafından ziyaret edilen Seda, herkesi şaşırtan bir konuşma yaptı: “Ayağım iyi olur olmaz yine uçacağım. Ama bu kez eskisinden daha da güzel olacak."

       ‘Saldırganlığı doğal gösteriyor’
       ANKARA Milliyet
       Son aylarda çocuklar arasında ilgiyle izlenen pokemon oyunu ve çizgi filmlerine Sağlık Bakanlığı’ndan uyarı geldi. Bakanlık “Pokemonöların çocuklarda saldırganlık duygusunu olumsuz etkilediğini bildirdi.
       Sağlık Bakanlığı, çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki etkileri konusunda çocuk ve ruh sağlığı anabilim dallarında görevli uzmanlardan oluşan Bilimsel Kurulu’nu topladı. Kurulun raporunda, oyunda tek amaç ve sloganın “Hepsine sahip ol" olduğu vurgulandı. Uzmanlar yetişkinlerin bu konuyla ilgili olarak yasaklar koymamalarını önerdi.

       İlk ‘Pokemon’umuz Mersin’li Ferhat’tı
       Hayatımıza giren ilk ‘gerçek Pokemon’ Mersin’den 4 yaşındaki Ferhat Ağırbaş’tı. Ferhat, 7. kattaki evlerinin balkonundan kendini boşluğa bırakmıştı.


© 2000 Milliyet