22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
İflah olmaz kitap kurtları için Beyoğlu’nda bir buluşma mekanı
‘Ne kitapsız ne kedisiz’...

Uzun zamandır aradığınız ama bir türlü bulamadığınız kitaplar mı var? Ya da gittiğiniz kitapçıda sevdiğiniz yazarlarla mı karşılaşmak istiyorsunuz... O halde adresiniz belli: Sahibi İbrahim Yılmaz, afacan kedileri ve ünlü müdavimleriyle meşhur Simurg Kitabevi

     MEHMET KENAN KAYA

     İstiklal Caddesi, Hasnun Galip Sokak’ta, piyasada bulunması zor binlerce kitabın satıldığı bir kitapçı. İlk bakışta iki ayrı dükkan gibi gözükse de, ortadaki bir açıklık iki dükkanı birbirine bağlıyor. Burası Simurg Kitabevi... Kitaplarla dolu rafları, o raflar üzerine kıvrılmış "tombul kedileri" ve kitap kurtlarının yakından tanıdığı sahibi sahaf İbrahim Yılmaz’la, bir huzur ve uzlaşma mekanı. Uzlaşma diyorum, çünkü Simurg Kitabevi, Türkiye koşullarında bir araya gelmesi pek de mümkün olmayan birçok ünlü konuğu "bir arada" ağırlıyor. Sanatçılar, fikir adamları, akademisyenler, gazeteciler, siyasetçiler...
     
     Simurg’un sırrı ne?
     Ama durum yalnızca bununla da sınırlı değil. Simurg, deyiş yerindeyse aynı zamanda bir "ilim irfan" yuvası. Buraya gelen herkes, mutlaka bir şeyler öğreniyor. Dergiler, kitaplar karıştırılıyor, İbrahim’e yeni siparişler veriliyor ve çaylar içilirken, Simurg müdavimleri ateşli bir tartışmanın içinde buluyorlar kendilerini. Bu da, insana birden 1950’li yıllar Beyoğlu’sunun, adları "edebiyat kahveleri"ne çıkmış Lebon, Markiz gibi mekanlarını anımsatıyor. Başka bir deyişle Simurg, -nostaljisi biraz cilalanmış olsa da- Beyoğlu tarihinde yarım kalmış bir sayfayı yeniden dolduruyor.
     Peki, Simurg’un sırrı ne? Sanırım bu sır, biraz da İbrahim Yılmaz’ın kendisinde saklı. Sahaf İbrahim aslında bir Türkolog ve söylemeye gerek yok, kendisi de en az müşterileri kadar iflah olmaz bir kitap kurdu. Ve işi gereği tam bir kitap hafiyesi: Hangi kitap ne zaman, nereden çıkmış, nasıl bulunur, İbrahim bunların hepsini biliyor. Ama hepsi bir yana, sanırım en önemlisi İbrahim’in müşterileriyle kurduğu ilişki. Zaten Simurg müdavimlerinin genel kanısı da bu: İbrahim için "müşteri" diye bir şey yoktur, sadece kitap seven ve artık sayıları gitgide azalan bir "okur kitlesi" vardır.
     Tabii, Simurg deyince, onunla en az İbrahim kadar özdeşleşmiş kedileri de unutmamak gerek.. Ve tabii, ölümünden az önce okurlarına Türkçe’deki en güzel kitap adlarından biriyle seslenen Bilge Karasu’yu da... Sanırım, İbrahim Yılmaz’ın Hasnun Galip Sokak’ta kurduğu bu küçük ve büyülü dünyayı da en iyi Bilge Karasu’nun o kitabı anlatıyor:
     ‘Ne Kitapsız Ne Kedisiz’...
     İlhan Kesici (Siyasetçi)
     "Hemen hemen aradığımız bütün kitapları buluyoruz. Bir de oradaki arkadaşlar bulunmayan, pisayadan kalkmış, tükenmiş kitapları bulabilmemiz için yardımcı oluyorlar. Bu da güzel bir şey. İbrahim’i çok seviyoruz. İşini bilen, kitapları seven insanlara yardım etmekten mutluluk duyan bir insan."
     
     Murat Bardakçı (Gazeteci - Yazar)
     "Simurg’da yeni çıkan bütün kitapları toplu olarak görmek şansına sahibim.
     Bir de İbrahim’in bastığı Meninski sözlüğü çok önemli. Devletin basması gereken kitapları o basıyor. Meninski ilk basılması gerekli sözlüklerden biriydi. Yetmiş yıl gecikti ve sonunda Simurg’dan çıktı o kitap."
     
     Orhan Duru (Gazeteci - Yazar)
     "Beyoğlu’na çıktığımda Simurg’a uğramadan ve kitapların havasını koklamadan edemem.Buraya dünyanın her köşesinden doğu bilimciler, türkologlar, bilim adamları gelirler, yeni ya da eski bilgiler bulmaya çalışırlar. Simurg ayrıca Türk dili çevresindeki araştırmaları yayınlar."
     
     Metin Erksan (Yönetmen)
     "Simurg sahaf olarak kitapbilim üzerine çalışan bir insan. Onun için yalnız kitap almak için değil, kitap sormak için de gidiyorum. Aynı zamanda yalnız sahaf değil, yayıncı. Nitelikli işler yaptığı yayınladığı kitaplardan da belli."
     
     Doğan Hızlan (Eleştirmen)
     "Hiçbir yerde bulunmayan, lezzet aldığım kitapları orada bulabiliyorum. Ayrıca kitapların dünyasındaki özel kompartmanları bilen dostlarla karşılaşıyorum."
     
     Selim İleri (Yazar)
     "Yalnzca gündemdeki kitapları değil, kıyıda köşede kalmış bütün değerli eserleri bir arada barındırabilen bir kitabevi. Tabii, hem sahiplerini hem de kedilerini çok seviyorum. Bir kedi bahçesine gitmiş gibi oluyorum."
     
     Özdemir İnce (Şair - Yazar)
     "Simurg, kitabı bir "meta" olarak algılamadığı için önemli. Ayrıca dingin bir havası var. Yöneticileri, çalışanları kitap dostu ve uygar insanlar."
     


 CUMARTESİ


‘Ne kitapsız ne kedisiz’...
Ekonominin yeni motoru
Kedinin kuyruğu dilinden sivri
Çizmeden fazlası
Pişirirken pişiyorlar
DVD
Bu hafta ne var ne yok
Kabuğu erkek yüreği kadın
Sanal spikerden haberler
Koltukta alışveriş
Gideceğimiz yere geldik!
Bu yazıyı Nükhet Duru okumasın
Hayal gücü kaç para?


 SAYFA BAŞI 

© 2000 Milliyet