22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Ekonominin yeni motoru

     Yeni üretim şeklindeki değişim, ürünün farklılaşması, pazarlama ve tanıtım mecralarının genişlemesi; yani ekonomideki tüm kuralların tekrar yazılması, ekonomistler ve iktisatçılar için bambaşka bir süreç açtı. Bu etkileyici sürece ve ortama değişik isimler verildi: Yeni Ekonomi, Dijital Ekonomi, Bilgi Ekonomisi vb.
     Ama adı ne olursa olsun, biz şunu çok iyi biliyoruz ki, bu yeni dengelere ayak uydurabilmek için birçok geleneksel iş kuralını çöpe atmamız ve yeni iş modellerini çabucak kavrayarak hayata geçirmemiz gerekiyor. Çünkü ok yaydan bir kere fırladı ve Türkiye dahil birçok ülke dünya minderinde tarihin en zor güreşine tutuştular. Treni kaçırmadığımıza emin olalım. Birçok yabancı yatırımcının ülkemize gösterdikleri ilgiden ve iş sahalarının bu yeni ekonomik anlayışa adapte olmasındaki büyük beceriden bunu anlayabiliyoruz.
     Yeni iş sahalarının ortaya çıkışı ve bilgiye verilen değerin artması, yeni yatırımların müjdecisi... Paylaştıkça çoğalan nadir şeylerden biri olan bilgi, başarının anahtarı haline geldi ve şirketler bu değerli hazineye ulaşmanın yolunun, internet ve diğer tüm bilgi teknolojilerinin kullanımından geçtiğinin farkında. Otomobil, beyaz eşya, tekstil, gıda ve enerji benzeri pahalı üretim maliyetleri içeren sektörlerden daha fazla değer kazanan bir sektör doğdu. Özellikle ülkemizde, yeni doğmuş olan bu dijital sistemi en iyi kavrayanlar ve hızla harekete geçebilenler, bu çalışmalarını yakın bir zamanda büyük paralara çevirebilecekler. İnternet üzerinden yapılan ticaret, reklam, alışveriş ve diğer tüm ticari etkinliklerin toplamında ortaya çıkan işlenmiş para miktarı bugün az seviyede olabilir. Ancak sektör analistleri internet üzerinde akan paranın her yıl kat kat artacağına kesin gözüyle bakıyorlar.
     
     erdalk@milliyet.com.tr

 CUMARTESİ


‘Ne kitapsız ne kedisiz’...
Ekonominin yeni motoru
Kedinin kuyruğu dilinden sivri
Çizmeden fazlası
Pişirirken pişiyorlar
DVD
Bu hafta ne var ne yok
Kabuğu erkek yüreği kadın
Sanal spikerden haberler
Koltukta alışveriş
Gideceğimiz yere geldik!
Bu yazıyı Nükhet Duru okumasın
Hayal gücü kaç para?


 SAYFA BAŞI 

© 2000 Milliyet