22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Çizmeden fazlası

Güçlü, cesur, baştan çıkarıcı, tehditkar, yırtıcı, vaatkar, neşeli, feminen... Bu özelliklerin hepsini bir arada bulunduran kadına "kafası karışık", hepsini bir arada bulunduran şeye "sivri topuk uzun burun çizme" denir

     ÖZDEN ÇETİN

     Bu kış nereye başımızı çevirsek orada gördüğümüz, -vitrinde, ayakta, giyilmeye hazır olarak evde bir köşede, filmlerde, gazetelerde ve bu yıl kadınların nasıl olmaları gerektiğini söyleyen dergilerde- bu çizmeler bu yılın en müthiş şeyi. Şeyi diyorum çünkü pratikte yalnızca ayaklar için tasarlanmadığından, o şeylere yalnızca "çizme" demek, yanlış olmasa da eksik olacak.
     Gıcır gıcır milenyumun bu yeni ‘giysisi’ aldı başını yürüdü. Başta Hollywood’un vahşi film karakterlerinde gördüğümüz bu çizmeler önce vitrinlerde, podyumlarda ve gece kulüplerinde, sonra da moda dergilerinin bastırmasıyla hali vakti yerinde caddelerde, birçok kadının ayağında gözümüze girmeye başladı. Şimdi Çarli’nin yeni melekleri bile o sivri topukları savuruyor havaya.
     Hong Kong’da geçen yaz patlayan, arkası açık üstü rengarenk pullarla süslü o şahane sivri topuk, uzun burunlu terlikler, bu kış neler olacağının göstergesiydi. Eldekini tüketmiş, gözünü oralara dikmiş Batı modacıları, bu paradigmaya kayıtsız kalamadı. Koncunu uzatıp, rengini pembeden siyaha dönüştürerek kış günlerine taşıdı.
     
     Sivri topukların tehditi
     Kesinlikle çarpıcı, şık, hoş ve fena halde tehditkar. Zaman bu zamandır. Eğer bir yerlerde gizli bir kadın koalisyonu, dünyayı ele geçirmeye hazırlanıyorsa, ayakta bu çizmeler varken işler kolaylaşabilir. Hazır etki altındaki erkekler de bir köşeye sinmişken... Tabii biraz daha yaygınlaşmasını beklemek gerek. Henüz İstiklal Caddesi’nde, Bağdat Caddesi’ndeki görülme sıklığına sahip değil çünkü. Nişantaşı kadınları, hakiki burjuva kültürünün etkisiyle olsa gerek olaya biraz daha temkinli yaklaşıyor. Akmerkez kadınları ise bir tane almadan çıkmıyor.
     


 CUMARTESİ


‘Ne kitapsız ne kedisiz’...
Ekonominin yeni motoru
Kedinin kuyruğu dilinden sivri
Çizmeden fazlası
Pişirirken pişiyorlar
DVD
Bu hafta ne var ne yok
Kabuğu erkek yüreği kadın
Sanal spikerden haberler
Koltukta alışveriş
Gideceğimiz yere geldik!
Bu yazıyı Nükhet Duru okumasın
Hayal gücü kaç para?


 SAYFA BAŞI 

© 2000 Milliyet