22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
No Mr. President!

Başarı şansı düşük görülen George W. Bush kabine kurmakta zorlanıyor. Yeni Başkan, savunma, adalet ve enerji bakanlığı koltuğunu teklif ettiği siyasetçilerden olumsuz yanıt aldı

     YASEMİN ÇONGAR Washington

     ABD’nin müstakbel başkanı George W. Bush, 1994’ten beri sürdürdüğü ve kendisini ülkenin en üst makamına hazırlayan yegane siyasi görevi olan Teksas Valiliği’ni dünden itibaren bıraktı ve artık enerjisini tümüyle Beyaz Saray hazırlığına ayıracağını bildirdi.
     Ancak tartışmalı bir seçimin ardından, ülkenin ideolojik ve etnik çeşitliliğini yansıtan bir kabine kurmaya çalışan Bush’un, bu alanda da işi kolay olacağa benzemiyor. Zira bakan tercihleriyle, bir yandan sağ kanat içindeki ılımlılar ile katı muhafazakarlar arasında denge kurmaya zorlanan Bush, bir yandan da önemli koltukları önerdiği siyasetçiler tarafından geri çevriliyor.
     Bush, bugüne dek enerji, savunma ve adalet bakanlıkları için "ilk tercihi" olan kişilerden, "Teşekkürler, ama ben halimden memnunum" yanıtını aldı.
     Cumhuriyetçi müstakbel başkan, ilk iş olarak, iki partinin işbirliğini teşvik niyetiyle, enerji bakanlığı koltuğunu Demokrat Parti’nin muhafazakar kanadında yer alan Louisiana Senatörü John Breaux’ya teklif etti. Breaux ise, Senato’da iki parti arasındaki 50 -50’lik dengeyi Cumhuriyetçiler lehine bozmak istemedi ve teklifi reddetti.
     
Arkadaşları da isteksiz
     Bush, ülkenin en önemli görevlerinden olan savunma bakanlığı için de, arkadaşı ve destekçisi Pennsylvania Valisi Tom Ridge’in adı üzerinde durdu. Ancak Ridge, bir süre sonra "niyeti olmadığını" bildirdi. Ridge’in isteksizliğinde, Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin kendisine destek olmaması rol oynadı.
     Bush’u en çok şaşırtan "Hayır" yanıtı ise, en yakın dostlarından sayılan Montana Valisi Marc Racicot’dan geldi. Valilik süresi yakında dolacak olan ve bu aşamada başka hiçbir siyasi planı olmayan Racicot, "Aileme zaman ayırmak istiyorum" diyerek, adalet bakanı olmayı reddetti.
     
Maestro Clinton
     ABD Başkanı Bill Clinton ve eşi senatör Hillary Clinton, Beyaz Saray’da düzenlenen bir törenle "2000 Yılı Sanat ve İnsanlık Ödülleri"ni dağıttı. Ödül alan şair Maya Angelou, şarkıcı Barbra Streisand ve balet Mikhail Barışnikov’a madalyalarını Bill Clinton taktı. Sanatçı dostları için bir ara Ulusal Senfoni Orkestrası’nı yöneten Clinton, daha sonra Beyaz Saray’da yemek verdiği konukları onuruna kadehini kaldırdı, ‘’Siyasette biz daima günlük kaygılar içindeyiz. Ancak sizin eserleriniz hep kalıcı’’ dedi.
     
Seksi muhalif
DIŞHaberler Servisi
     Sex and the City" (Seks ve Şehir) adlı tv dizisinin starı Sarah Jessica Parker, yeni ABD başkanı seçilen George W. Bush’un işbaşına gelir gelmez sosyal harcamaları kısarak yoksulların durumunu kötüleştireceğini ileri sürdü. 35 yaşındaki yıldız, Washington Post’un internet gazetesine yaptığı açıklamada, Bush’u merhametsiz olmakla suçladı ve şöyle konuştu: "Bush’un başkanlığı hakkında çok kaygı duyuyorum. Bir çok insan için çok büyük anlamları olan sosyal yardımlar budanacak. Bunlara benim ailem de dahil. Bush, kendini ‘müşfik muhafazakar’ olarak tanımlıyor. Ama müşfik veya merhametli olmak, sadece iddia etmekle olmuyor".
     


 DÜNYA


No Mr. President!
Rumlar mahkum oldu
Oğul Mitterrand silah kaçakçısıymış
KGB'den şarkılar...
Dünya turu


 SAYFA BAŞI 

© 2000 Milliyet