22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Rumlar mahkum oldu

     GÜVEN ÖZALP Brüksel

     Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kıbrıs Rum Kesimi'ni KKTC vatandaşı bir Türk'e "kötü muamele ve işkence yaptığı" gerekçesiyle mahkum etti. Mahkeme'nin aldığı karar, 10 bin 400 Sterlinlik (10 milyar 400 milyon TL) tazminat cezasından çok siyasi boyutu nedeniyle önem taşıyor.
     Erkan Eğmez adlı bir KKTC vatandaşı yanlışlıkla sınırı geçmiş ardından "uyuşturucu kaçakçısı" olduğu gerekçesiyle Rum polisi tarafından işkenceye tabi tutulmuştu. Aldığı darbeler Rum sağlık ve adli birimlerince tesbit edilmesine karşın Eğmez'e kötü muamelede bulunan polislere ceza uygulamasına gitmek yerine "ortaya koydukları üstün hizmetten dolayı" teşekkür beratı verilmişti.
     Bu gelişmelerin ışığında, aralarında Andreas Loizu adlı bir Rum yargıcın da bulunduğu yedi yargıçlı bir daire tarafından görülen davada Rum Kesimi'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kötü muamele ve işkenceyi yasaklayan 3. maddesini, hak ve hürriyetleri ihlal edilen kişilerin ulusal bir makama fiilen başvurmasını garanti altına alan 13. maddesini ihlal ettiği sonucuna varıldı.
     Davayla birlikte Rum Kesimi ilk kez "bir Türk'e işkence yapmakla" suçlanmış oldu. AİHM'ye yakın kaynaklar KKTC'nin tanınmaması nedeniyle "iç hukuk yolunun tüketilmesi şartının" ancak Güney Kıbrıs mahkemekelerine başvuru aracılığıyla yerine getirildiğine dikkat çekerek, "Kıbrıslı Türkleri kendi mahkemelerine başvurmaya çağıran ve onlara eşit muamele yapılacağını belirten Rum makamlarının bu konuda ne kadar samimi olduklarının bu davayla ortaya çıktığını" belirtiyorlar.
     


 DÜNYA


No Mr. President!
Rumlar mahkum oldu
Oğul Mitterrand silah kaçakçısıymış
KGB'den şarkılar...
Dünya turu


 SAYFA BAŞI 

© 2000 Milliyet