22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Çörtük de nayloncu çıktı

Balina Operasyonu kapsamındaki incelemelerde Kamuran Çörtük’e ait Bayındır Dış Ticaret’in 1.5 trilyonluk naylon fatura kullandığı tespit edildi

     TURHAN ATAV - SONER KILINÇ İzmir

     İzmir’deki Balina Operasyonu’nda, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in aile fotoğrafında yer alan ünlü işadamı Kamuran Çörtük’ün sahibi olduğu Bayındır Dış Ticaret’in 1 trilyon 508 milyar liralık naylon fatura kullandığı belirlendi.
     Gözaltına alınan 74 yaşındaki Yeminli Mali Müşavir Nizamettin Uludağ, ifadesinde Bayındır Dış Ticaret’e kesilen naylon faturaların Şerif Şener tarafından kesildiğini itiraf etti.
     
     Belgeler incelemede
     Olayla ilgili soruşturma başlatan hesap uzmanları, Bayındır Holding’in belgelerini incelemeye aldı. Çörtük’ün tıpkı Galatasaray Kulubü Başkanı Faruk Süren gibi ihracat taahhütünü kapatmak için naylon fatura kullandığı belirtildi.
     İzmir polisinin, uzun zamandır peşinden koştuğu hayali şirket Darıca Tekstil’in Yeminli Mali Müşaviri Nizamettin Uludağ İstanbul’da yakalandı.
     Soruşturmada perde arkasındaki sahiplerinin tutuklandığı Darıca Tekstil’in "naylon fatura, haksız KDV iadesi almak ve büyük holdinglerin ihracat kredilerinin taahhütlerini kapatmak amacıyla kurulduğu" tespit edildi.
     Uludağ, sorgusunda merkezi İzmir’de olan Darıca Tekstil şirketi ile şirketin Trabzon’un Arsin ilçesindeki fabrikasını hiç görmediğini, 1999’da kurulan ve sermayesi 5 milyar lira olan şirketle irtibatını Şerif Şener ve Yavuz Çelikkan’ın sağladığını söyledi.
     
     Tutanaklar hayali
     Uludağ ayrıca Gaziantep’te 4 trilyon liralık haksız KDV iadesi alan Darıca Tekstil’in Bayındır Holding’e bağlı Bayındır Dış Ticaret AŞ’nin karşıt inceleme tutanaklarını Şerif Şener’in getirdiğini belirterek, "Bu tutanaklar gerçek dışı ise sorumlusu Şener’dir" diye konuştu.
     
     İhracat taahhütü kapattı
     Soruşturmada, Darıca Tekstil’in, 15.9.1999’da, Bayındır Holding’e bağlı Bayındır Dış Ticaret AŞ’ye 1 trilyon 508 milyar 575 milyon lira tutarında
     676 bin parça erkek ve kadın iç çamaşırı, kazak ve gömlek gönderdiği gösteren faturaların "naylon" çıktığı belirlendi
     Bayındır Dış Ticaret AŞ’nin belgelerine el koyan hesap uzmanlarının hazırladığı raporun bitmek üzere olduğu öğrenildi. Polis yetkilileri, Bayındır Dış Ticaret AŞ’nin ihracat taahhütünü kapatmak için naylon fatura kullanmış olabileceğini, incelemenin bu yönde sürdüğünü söylediler.
     
     İhtiyar balina tövbekâr oldu
     Naylon fatura organizasyonu için kurulan Darıca Tekstil’in 74 yaşındaki Yeminli Mali Müşaviri Nizamettin Uludağ’ın, Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra hesap uzmanı olarak çalıştığı, daha sonra Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak avukatlık yaptığı öğrenildi.
     Güçlükle yürüyüp DGM’ye sevkedilen eski hesap uzmanı Nizamettin Uludağ,
     "Maliye benim ne kadar dürüst bir adam olduğumu kanıtlayacak. Darıca
     firmasının faturaları bana mektupla geliyordu. Ben onaylıyor ve İzmir’e gönderiyordum. Beni kandırdılar. Bundan böyle tövbekâr oldum. Bu işlere bir daha bakmayacağım" dedi.
     
     Hayalici şirketin ortağı kapıcı çıktı
     Darıca Tekstil’in resmi ortağının, İzmir’in Alsancak semtinde kapıcılık yapan ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan İsmail Ünal, şirket müdürünün de haksız KDV iadelerinin alındığı vergi dairesi müdürleri ile deftardar yardımcılarını Kuşadası’nda "alem" yapmaya götüren şoför Adnan Şentürk olduğu belirlendi.
     Şirketin perde arkasındaki sahiplerinin ise halen Buca Cezaevi’nde tutuklu bulunan hayali şirket Gördes Şirketler Grubu’nun sahibi Gürcan Güngören, Gaziantep’teki hayalici şirketlerin sahibi olan tutuklu Ahmet Öztürkmen ve dört ay önce trafik kazasında ölen Yavuz Çelikkan olduğu ifade edildi. Şirketin muhasebeciliğini halen tutuklu bulunan Şerif Şener’in, İstanbul’daki gümrük işlerini de Sel Gümrükleme Şirketi sahibi tutuklu Selahattin Halman’ın yaptığı kaydedildi. Şirketin aldığı 1.5 milyon dolarlık (yaklaşık 1 trilyon lira) haksız KDV iadelerini ise halen firarda olan Erdal Aktan’ın aldığı ortaya çıktı.
     


 EKONOMİ


Çörtük de nayloncu çıktı
Polise, hakime, askere öğretmene... iyi maaş
Sabancı: THY’de çıta çok yukarıya çekildi
Vergilere yeni yıl zammı
Ekonomik bunalım bankaların vergi yükünü azaltacak
Defterdarlıkta hediye yasağı
Moody’s Türkiye’ninnotunu teyit etti
Bakan Gürel, ‘borun ruhsatını vermem’ diyor
Kârlar eridi batıklar artıyor
İhlas Grubu, Kia’yı devretti
IMF her ay denetleyecek
Bakü - Ceyhan seferberliği
İş - Tim 1 - 0 önde


 SAYFA BAŞI 
© 2000 Milliyet