22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Polise, hakime, askere öğretmene... iyi maaş

Kamuda nitelikli personele iyi ücret, ek sosyal destekler için hazırlanan kanun hükmünde kararnamelerle maaşlarda yüzde 50'ye varan iyileşme olacak

     ZULFİKAR DOĞAN Ankara

     TBMM Genel Kurulu'nda önceki gece kabul edilen yetki yasası ile kamu personelinin mali, idari ve sosyal haklarında kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) iyileştirme yapılması hedefleniyor.
     Cumhurbaşkanının bu konudaki yetki yasasını onaylamasının ardından, ilk aşamada yargı, güvenlik adliye, sağlık, eğitim - öğretim ve askeri personelin maaş ve sosyal haklarında iyileştirmelere gidilecek.
     Hükümetin lojman, kamu görevlilerinin öğrenim gören çocukları için eğitim yardımı, kira ve aile ödeneklerinin iyileştirilmesi gibi konularda da ayrıntılı çalışmalar başlattığı, ancak sosyal haklardaki iyileştirmelerin daha uzun vadeli planlandığı öğrenildi.
     
     Maliye ve Hazine devrede
     Yaz başında çıkartılan yetki yasasına dayanılarak yapılacak düzenlemeler için Başbakanlıkta Müsteşar Ahmet Şağar başkanlığında çalışma yapıldı. Hazine ve Maliye de "iyileştirme, dengesizliklerin giderilmesi" KHK'larının kendileriyle ortaklaşa yürütülmesi için girişimlerde bulundu.
     KİT'lerde çalışan işçiler ve sözleşmeli, kadro karşılığı sözleşmeli, geçici, mevsimlik, personel hariç halen 1 milyon 200 bin dolayında kamu görevlisi bulunuyor. "Nitelikli, unvanlı ve ihtisas personeli" (yargı, sağlık, teknik, eğitim, askeri, güvenlik, vb.) için yapılacak iyileştirmelerle, kamu görevlilerinin yarısından fazlası bu iyileştirmelerden yararlanacak.
     
     Öncelik güvenlik ve yargıda
     Hükümetin ilk aşamada polis, hakim, savcı, infaz koruma memurları, adliye görevlileri ile askeri personel, sağlık çalışanları ve teknik elemanların durumlarını ele alacağı öğrenildi.
     Öğretmen, üniversite öğretim üyeleri ile denetim elemanları, müfettişler ve mühendisler başta olmak üzere teknik personelin ücret durumu ile ilgili düzeltmelerin de kademeli olarak yürürlüğe konulacağı belirtiliyor.
     
     Bakanlar Kurulu ek zammı görüşüyor
     Bakanlar Kurulu, devlet memurları, memur emeklileri ve sözleşmelilere enflasyon farkından kaynaklanan ek zam konusunu bugün görüşecek.
     Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, kasım sonunda enflasyon rakamlarının yüzde 35.7'ye ulaşması, buna karşılık memura 2000 yılı için toplam yüzde 31 zam yapılması nedeniyle, ek zam için gerekli hazırlığı yaptı. Bu çalışmada, yıllık zammın 2 puanlık refah payı artışı ile birlikte kümülatif yüzde 37.7'ye yükseltilmesi öngörüldü. Söz konusu oran da 31 Aralık 1999'daki maaşlara 6.7 puanlık bir zammı gündeme getirdi.
     Yapılan hesaplamalarda, yıllık maaş zammının yüzde 37.7'ye yükseltilmesi için kasım ayı maaşlarının yüzde 5.2 oranında artırılması gerektiği belirlendi. Katsayılarda da buna dönük düzenlemeler yapıldı ve bunlar Maliye Bakanı Sümer Oral'ın önüne konuldu.
     
     Genel müdüre işçi kadar maaş
     - 657 sayılı yasada Genel İdare Hizmetleri (GİH) sınıfındaki personel şu anda, sözleşmeli personel ve KİT'lerdeki toplu sözleşmeli işçilerin üç veya dörtte biri düzeyinde ücret alıyor.
     - Unvanlı personel de kendi altında çalışan sözleşmeli ve işçi kadrosundaki personelden yarı yarıya daha az maaş alıyor. Bu da nitelikli yönetici istihdamını güçleştiriyor.
     - Bu nedenle, GİH sınıfında müsteşar, müsteşar yardımcısı, genel müdür ve genel müdür yardımcısı ile daire başkanı unvanına kadar kesimin ücretlerinde iyileştirme yapılacak.
     - Bu kesimdeki personel için eğitim, kıdem, liyakat, unvan esasına dayalı iyileştirmeye gidilecek.
     - KHK'lar öncelikle "ihtisas personeli" için uygulamaya konulacak.
     - Dolayısıyla ilk aşamada güvenlik, sağlık, eğitim, teknik, denetim, yargı kesimine maaş artışı getirilecek.
     - Artışların ortalamasının yüzde 50'yi bulabileceği belirtiliyor.
     - İkramiye, yurt dışı eğitim, burs olanakları ve benzeri ödüller yanında, ilave terfi gibi uygulamalarında da gündeme gelecek.
     - Emeklilik teşviki için de KHK'lar çıkarılacak. İkramiye ödemelerinde yüzde 15 - 25 ilave artış düşünülüyor.
     


 EKONOMİ


Çörtük de nayloncu çıktı
Polise, hakime, askere öğretmene... iyi maaş
Sabancı: THY’de çıta çok yukarıya çekildi
Vergilere yeni yıl zammı
Ekonomik bunalım bankaların vergi yükünü azaltacak
Defterdarlıkta hediye yasağı
Moody’s Türkiye’ninnotunu teyit etti
Bakan Gürel, ‘borun ruhsatını vermem’ diyor
Kârlar eridi batıklar artıyor
İhlas Grubu, Kia’yı devretti
IMF her ay denetleyecek
Bakü - Ceyhan seferberliği
İş - Tim 1 - 0 önde


 SAYFA BAŞI 
© 2000 Milliyet