22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Sabancı: THY’de çıta çok yukarıya çekildi

Sabancı, THY’nin İngiliz Havayolları’nın borsa değerine göre iki misli pahalı özelleştirilmek istendiğini savundu

     EKONOMİ SERVİSİ

     Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, THY’nin İngiliz Havayolları’nın (British Airways - BA) borsa değerine göre iki misli pahalı satılmak istendiğini savundu. Sabancı şöyle konuştu:
     "THY’de çıtayı yukarıya çıkartmak, ‘özelleştirmeyi istemiyorum’un başka türlü anlatımı. ‘Benim Türk Hava Yollarım, İngiliz Havayolları’ndan çok daha büyük, onun büyük güçlerine rağmen çok daha büyük bir fiyata satacağım’ demek, realiteyi yakalamamak, bir başka anlatımla özelleştirmeyi istemiyorumdur."
     Sabancı, özelleştirmede başarılı olunmadığını ve yılların kaybedildiğini belirterek, "THY’de de şimdi aynı, çıtayı yukarı koyduk" şeklinde konuştu.
     Sabancı, 499, 500 ve 501’inci Temsa Safir otobüslerinin teslimi nedeniyle Sabancı Center’da düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sabancı, "Koç Grubu ile THY’de ortaklık" konusuyla ilgili soru üzerine, THY ve devlet bankaları konusunun yıllardır konuşulmasına rağmen birşey yapılamadığına dikkat çekti. Sabancı, "Hükümetin bir gün değil, bir saat evvel devlet bankalarının yükünden kurtulması lazım" diye konuştu.
     
     ‘Fiyat yüksek’
     Sabancı, "THY’de fiyat yüksek mi?" sorusu üzerine, THY’nin BA’nın borsa değerine göre iki misli pahalı satılmak istendiğini savunarak şöyle dedi:
     "Evet efendim... İngiliz Havayolları’nın filosuna ve güçlerine bak, o gün borsadaki değerine bak. Sen bugün THY’yi onun iki misli pahalı fiyata satacağım diye çıtayı yukarıya koydun. Bu çıta gibi başka meseleler de vardır. Altın hisse. Kim kontrol edecek?"
     
     Sabancı’nın Safir gururu
     Sabancı, Temsa tarafından Mitsubishi lisansıyla geliştirilerek üretilen 499, 500 ve 501’inci Safir otobüslerinin anahtarlarını törenle sahiplerine teslim etti.
     Sabancı, geçen yılın ağustos ayında ilk Temsa Safir üretiminden bu yana büyük başarı sağlandığını kaydetti. Prestij adlı midibüsün Almanya’da da başarı kazandığını dile getiren Sabancı, "Böyle morallere ihtiyacımız var" dedi.
     


 EKONOMİ


Çörtük de nayloncu çıktı
Polise, hakime, askere öğretmene... iyi maaş
Sabancı: THY’de çıta çok yukarıya çekildi
Vergilere yeni yıl zammı
Ekonomik bunalım bankaların vergi yükünü azaltacak
Defterdarlıkta hediye yasağı
Moody’s Türkiye’ninnotunu teyit etti
Bakan Gürel, ‘borun ruhsatını vermem’ diyor
Kârlar eridi batıklar artıyor
İhlas Grubu, Kia’yı devretti
IMF her ay denetleyecek
Bakü - Ceyhan seferberliği
İş - Tim 1 - 0 önde


 SAYFA BAŞI 
© 2000 Milliyet