22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
IMF her ay denetleyecek

IMF ve Dünya Bankası dün Türkiye'ye toplam 3.8 milyar dolarlık krediye onay verdi

     YASEMiN çONGAR Washington

     Türkiye'nin kasım ayının son haftasında bankacılık sektöründe yaşadığı kriz ertesinde, Uluslararası Para Fonu (IMF) destekli enflasyonla mücadele programına yeniden güven tazelendi. Para Fonu ve Dünya Bankası (IBRD) icra direktörleri ayrı ayrı yaptıkları toplantılarda, toplam 3 milyar 800 bin doların Türkiye'ye gönderilmesi için gerekli onayı verdiler.
     IMF icra Direktörleri Kurulu, Hazine Müsteşarlığı tarafından hafta başında Washington'a gönderilen Ek Niyet Mektubu'nu onayladı.
     Stand - by anlaşması kapsamında serbest bırakılması beklenen üçüncü ve dördüncü dilim kredileri karara bağlayan IMF icra Direktörleri ayrıca, Türkiye'nin bir süre önce yaşadığı likidite sıkıntısını aşmak için IMF tarafından taahhüt edilen, Ek Rezerv imkanı'ndan (SRF) sağlanacak kredinin ilk bölümünü de onayladılar.
     
     Dünya Bankası'ndan 1 milyar dolar
     Öte yandan, Dünya Bankası icra Direktörleri Kurulu toplantısında da, Türkiye için başlatılması öngörülen yeni "ülke Destek Stratejisi" ele alındı. "Türkiye'nin iktisadi zayıflığıyla mücadele" amaçlı olduğu belirtilen bu program çerçevesinde, Temmuz 2000 ile Haziran 2003 tarihleri arasında Türk hükümetine toplam 5 milyar dolarlık kredi sağlanması kararlaştırıldı.
     Dünya Bankası, ülke Destek Stratejisi'nin ilk aşaması olarak, iki ayrı programın başlatılması için de dün düğmeye bastı. Bu çerçevede Türkiye'ye, "Mali Sektör Uyum Kredisi" (FSAL) adı altında toplam 778 milyon dolar, özelleştirme Sosyal Destek Projesi (PSSP) kapsamında da toplam 250 milyon dolarlık iki yeni kredi verilecek.
     Bu kredilere ilişkin anlaşma, Dünya Bankası Türkiye ülke Direktörü Ajay Chibber'la Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğ Ekonomi Müşaviri Ali ümit Gönülal arasında dün Türkiye saatiyle 23.30'de imzalandı.
     Hazine Müsteşarlığı'nın, önde gelen 11 yabancı banka ile imzaladığı sendikasyon kredisinin ardından, 1 milyar doların bugün Hazine hesabına girmesi bekleniyor. Sendikasyon, altı ay vadeli olacak, yıllık Libor + 1 (Libor artı yüzde 1) faiz üzerinden ve yüzde 0,5 komisyonla gerçekleştirilecek. Kredi, mali sisteme likidite sağlanması yanında, Türkiye'ye olan güvenin de teyid edilmesi anlamına geliyor.


 EKONOMİ


Çörtük de nayloncu çıktı
Polise, hakime, askere öğretmene... iyi maaş
Sabancı: THY’de çıta çok yukarıya çekildi
Vergilere yeni yıl zammı
Ekonomik bunalım bankaların vergi yükünü azaltacak
Defterdarlıkta hediye yasağı
Moody’s Türkiye’ninnotunu teyit etti
Bakan Gürel, ‘borun ruhsatını vermem’ diyor
Kârlar eridi batıklar artıyor
İhlas Grubu, Kia’yı devretti
IMF her ay denetleyecek
Bakü - Ceyhan seferberliği
İş - Tim 1 - 0 önde


 SAYFA BAŞI 
© 2000 Milliyet