22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
Ekonomi de MGK’ya mı?

ÇAPRAZ ATEŞ

     FEHİM GENÇ

     İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım’ın, "Milli Güvenlik Kurulu’nun ekonomiyi ele alması" gerektiğine ilişkin sözleri işadamları arasında tartışmaya yol açtı. Ülkenin birçok sorununun konuşulduğu MGK’da, ekonominin içinde bulunduğu durum da konuşulmalı mı? MGK ekonomiye müdahale etmeli mi? İşte bu konudaki görüşler...
     
     İTO Başkanı Mehmet Yıldırım
MGK zabıtaların çorap rengine karışmadı mı?
     İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı: Önümüzdeki altı ayda bazı şeyleri gerçekleştiremezsek Türkiye’nin hem demokrasi, hem de ekonomik gelişmesinde önemli sancılar ortaya çıkar. "MGK bu işe el koyabilir, bu atamaları yapabilir" diyoruz. Bu ifadeler "MGK’ya çağrı, bir ara rejim çağrısı" olarak yorumlandı. MGK’nın varlığını kimse inkar edemez; Anayasamızda da var. AB MGK’yı istemiyormuş. Çıkartın o zaman... MGK’yı biz gündeme getirince mi, ara rejim istemiş oluyoruz? MGK, başta 28 Şubat olmak üzere, birçok defa Türkiye’nin meselelerini konuştu, çeşitli kararlar aldı. Belediye zabıtalarının çorap rengine kadar karışmadı mı? "Yeşil olmayacak" demedi mi? Yol kenarındaki bordürlerin rengine karışılmadı mı? Bunları yaşamadık mı? Bugün bir ekonomik darboğaz var. İşletmeler ve bankalar batıyor. Bir hafta içinde ülkemizden 7 milyar dolar gitti. Bunun hesabı sorulmayacak mı? 50 gram baklava çalana hesap soruyorsun da, 7 milyar doları kaçıran bürokrata neden sormuyorsun? Ekonomi duvara vurdu. Türkiye’yi nisan ayından sonra daha ağır günler bekliyor. Ülke iyi yönetilmiyor. Uyarımızdan sonra belki bakanlar birbirlerine kaşık atmaktan vazgeçerler, "Bu ülkeye ihtilal de gelebilir, ara rejim de gelebilir, aklımızı başımıza alalım" diyebilirler. Bizim amacımız bu. Demokrasi havariliği yapıyorlar ama demokrasiyi katlederek bunu yapmaya kimsenin hakkı yok. Bazıları benim üslubumu bilmedikleri için, bu sözlerimi hoş karşılamayabilirler.
     
     TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu
Tartışma yeri MGK değil
     MGK değil, Milli Ekonomik Kurulu tarzında başka bir kurulun teşkil edilerek hükümetimize yakın bir paylaşım içinde çalışmasını öneriyoruz. MGK bence ekonominin ele alınacağı bir yer değil. MEK’de daha evvel Ekonomik ve Sosyal Konsey kapsamında düşünülen üyeler yer alabilir. İş aleminin temsilcilerinden oluşması gerektiğini düşünüyorum. Değişik ihtisas grupları olan bir yapıdan sözediyoruz. Bu önerimizi hükümete sunduk. MEK’i hükümetler isterlerse danışma kurulu olarak kullanabilirler; isterlerse daha yakın ve daha paylaşımcı şekilde, takip ve izleme şeklinde de görev verebilirler. Bu konu belki 2001 yılında gelişebilir.
     
     ASO Başkanı Zafer Çağlayan
Ara rejim daveti yanlış
     Konunun adresi MGK değil. Meselelerimizin çözümünü, demokrasi ve sivil arayışlar içinde bulmak zorundayız. Demokratikleşme, insan hakları, yeniden yapılanma, yeni bir Türkiye’nin oluşumunun konuşulduğu bir ortamda, kalkıp ara rejimlere davetiye çıkarmak son derece yanlış ve yersiz. O kadar çaresiz değiliz. TBMM’yi rencide edecek şeyler söylememeliyiz. Hükümet zamanında tavır koyamıyor. Ama istersek demokrasi içinde binlerce çare bulabiliriz. Kabinede değişiklik yapılabilir. Çürük tekerlekler yalpa yapıyor; balans ayarı yapılması lazım.
     
     Sakıp Sabancı
Hükümetler de fanidir
     Ekonomik istikrar yakalanamıyor ve zorluklar karşısında insanlar bazı sözleri söylemek zorunda kalıyorlar. Önemli olan böyle bir söylemin neden gündeme geldiği. Dar bir yoldayız. Herkes kendi görevini yerine getirirse, başarıya ulaşabiliriz. Moralimizi yüksek tutmalıyız. Kaç kere bu zorluklar yaşandı. Ama, memleket buralara kadar geldi; daha da ilerlere gideceğiz. Hükümete güvenme mecburiyetimiz var. Bir de hükümetsiz olduğumuz bir düşünün! Allah bunu göstermesin. Üç liderin yaptığı işler; "idealin ideali, mükemmeldir" demiyorum. İyi niyetle ve yetersiz yaptıkları işler de var. İnsanlar fanidir. Yerine yenileri gelir. Hükümetler de, kurumlar da aynıdır. Gerekirse, politikacılar da değişimlerini yaparlar.
     


 ENTELLEKTÜEL BAKIŞ


Ekonomi de MGK’ya mı?
Yasa zoruyla sendika üyeliği
OKUR YORUM


 SAYFA BAŞI 

© 2000 Milliyet