22 Aralık 2000 Cuma
BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SANAT  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  TEKNOLOJİ  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  ENTELLEKTÜEL B.  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
 
 
ARKADAŞ KURŞUNU

Çanakkale Cezaevi’nde sürünerek dışarı kaçmak isteyen iki kadın mahkûma kendi arkadaşları ateş açtı

     Çanakkale E Tipi Cezaevi’ndeki "Hayata Dönüş Operasyonu" 56 saat sonunda mahkumların teslim olmasıyla sona erdi. Direniş sürerken teslim olmak için binadan dışarı çıkan iki kadın mahkum, arkadaşları tarafından kurşun yağmuruna tutularak, yaralandı. Kurtulan mahkumların birbirine sarıldığı cezaevinde yapılan ilk aramada, operasyonun birinci günü yanarak ölen DHKP / C’li hemşire Fidan Kalşen ile biri kadın iki ceset daha bulundu.
     Operasyona Bursa’dan da 50 kişilik jandarma komando timi de katıldı.
     
Ayaktan vurdular
     Timler, gaz bombalarıyla eylemcilerin bulunduğu bölümü bombandırmana tuttu. Gazdan ilk etkilenen mahzendeki eylemcilerden iki kişi koridora çıkarak, kaçmak istedi. İki kadın sürünerek dışarı çıkmaya çalışırken, direnişi sürdüren mahkumlar ateş açtı. Ayaklarından yaralanmalarına karşın kaçmayı başaran mahkumlar jandarma tarafından korumaya alındı. Kurtulan kadın eylemciler, "Arkadaşlarımız teslim olmak istiyor. Ancak örgüt liderleri silah tehdidiyle onları tutuyor. Ne olur kurtarın" dedi.
     
Soyup teslim alındı
     Bunun üzerine eylemciler yeniden gaz bombardımanına tutuldu. Eylemciler atılan gazdan tamamen etkilenince operasyon timi mahzene girdi. 158 kişinin bulunduğu cezaevinde isyana katılanların tümü teslim oldu.
     Eylemin elebaşısı DHKP / C’li Ali Osman Köse de, sağ ele geçirildi.
     
     ‘Hayata Dönüş’te son durum:
20 ölü, 94 yaralı
ANKARA Milliyet
     İçişleri Bakanlığı, "Hayata Dönüş Operasyonu"nda dün akşama kadar 20 tutuklu ve hükümlünün öldüğünü, 94 kişinin de yaralandığını açıkladı.
     İçişleri Bakanlığı Basın Müşavirliği, cezaevleri operasyonundaki son duruma ilişkin açıklamada, 1'i Ümraniye, 1'i Çanakkale'de olmak üzere 2 güvenlik görevlisinin şehit olduğu anımsatıldı.
     Açıklamaya göre 12'si Bayrampaşa, 4'ü Çanakkale, 2'si Bursa, 1'i Ümraniye, 1'i de Çankırı cezaevlerinde olmak üzere toplam 19 tutuklu ve hükümlü hayatını kaybetti. 37'si Bayrampaşa, 21'i Çankırı, 16'sı Çanakkale, 13'ü Bartın, 4'ü Gebze, 3'ü de Bursa'da olmak üzere toplam 94 tutuklu ve hükümlü de yaralandı. Operasyonlarda yaralanan 4 güvenlik görevlisi de tedavi altına alındı.
     
Kurtarılanlar
     Operasyonlar sonucunda, 20 cezaevinde ölüm orucunda bulunan 277 tutuklu ve hükümlüden 187'si; açlık grevinde olan 802 tutuklu ve hükümlüden de 634'ü kurtarıldı.
     


 GÜNCEL


ARKADAŞ KURŞUNU
Tek duyguları ölmek, öldürmek
Sanki cehennem
Poliste kırmızı alarm
Rabbena emri dinlemedi
Gözler Ümraniye'de
Kasırga İstanbul'da
‘Milli Dünür’ silahçıymış
İstanbul'da deprem: 3.2
Taksim'de gösteri: 20 gözaltı
Ölüleri için tören yaptılar
Türk: Örgüt 17 kişiyi yaktırdı


 SAYFA BAŞI 

© 2000 Milliyet